Wyrzynarka do tworzyw sztucznych, czym jest, jaką wybrać?

Czym jest wyrzynarka? Kto z niej korzysta? Jak działa wyrzynarka do tworzyw sztucznych? Jak wybrać odpowiednią wyrzynarkę i jak świadomie ją użytkować? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Wyrzynarka do tworzyw sztucznych

Czym jest wyrzynarka do tworzyw sztucznych

Wyrzynarka to jedno z elektrycznych narzędzi, które służy do cięcia drewna, ale także tworzyw sztucznych i metali. Wyrzynarki tną przede wszystkim prosto, wycinają otwory, ale świetnie sobie radzą także z cięciem nietypowych kształtów.
Sprzęt ten jest obecny w każdym profesjonalnym warsztacie, ale przydaje się także w pracach np. około domowych, dlatego coraz więcej osób inwestuje we własną wyrzynarkę, którą może wykonać podstawowe prace.

Jak działa wyrzynarka do tworzyw sztucznych

Wyrzynarka podczas użytkowania powinna być dobrze dociśnięta do tworzywa, które chcemy ciąć. Wyrzynarki mogą wpaść w turbulencję, na co trzeba uważać, ponieważ możemy w ten sposób złamać brzeszczot.
Ważne jest ustawienie biegu. Jeżeli materiał jest bardzo twardy, bieg powinien być niski i odwrotnie.
Wyrzynarkę do tworzyw sztucznych trzeba prowadzić wolno, w jednostajnym tempie.
Podczas użytkowania wyrzynarki należy pamiętać, że nie można wykonywać nią skrętu o 90 stopni. Natomiast można ciąć pod różnymi kątami i wycinać otwory.

Jak wybrać wyrzynarkę do tworzyw sztucznych

Przy wyborze wyrzynarki do tworzyw sztucznych , należy zwrócić uwagę na:
• zasilenie – mamy do wyboru wyrzynarkę na akumulator, albo sieciową. Tą drugą ogranicza długość kabla.
• moc – im wyższa moc wyrzynarki, tym dłużej może ona pracować. Niekiedy, przy określonych materiałach, jest to bardzo istotny parametr.
• głębokość cięcia – nie każda wyrzynarka nadaje się do cięcia określonej grubości materiałów.
• liczba skoków – im wyższa liczba skoków na jedną minutę tym szybciej skończymy pracę.
• wybór brzeszczotów – brzeszczoty bardzo różnią się od siebie. Mogą być inne w zależności od rodzaju ostrza, geometrii zębów, szerokości, grubości czy podziału uzębienia. Brzeszczot do tworzyw sztucznych powinien posiadać twardsze zęby, niż brzeszczot uniwersalny.
• możemy także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które mogą okazać się przydatne do cięcia tworzyw sztucznych jak np. dysza do odsysania pyłu, prowadnica czy laser.

Najpopularniejsi producenci

Najpopularniejsi i najchętniej polecani producenci wyrzynarek, które posłużą nam przez lata, to:
1. Bosch
2. Einhell
3. Makita
4. Dewalt
5. Black&Decker

Zobacz wyrzynarki do tworzyw sztucznych w sklepie budujesz.pl