Najlepszy grill do ogrodu? Jak wybrać, porównanie modeli

Choć brzmi to nieco żartobliwie, to grillowanie jest ulubionym sportem Polaków. Nie sposób ukryć, że wielu z nas lubi spędzać letnie dni właśnie na grillowaniu najlepiej w towarzystwie znajomych lub rodziny.

Potrzebny nam tylko kawałek zielonej przestrzeni, kiełbaski lub karkówka oraz oczywiście odpowiedni grill. Jak wybrać taki sprzęt, który posłuży nam na lata? Czym dokładnie się kierować? Oto najważniejsze wskazówki, które pomogą nam w kupieniu grilla idealnego.

W zależności od tego, gdzie grillujemy

Według tego kryterium grille dzielimy na przenośne oraz stałe. Te pierwsze lepiej sprawdzają się na działkach niewielkiej wielkości lub wtedy, gdy często zmieniamy miejsce grillowania. Przenośne modele są wygodne, lekkie i mobilne. Grille stacjonarne charakteryzują się z kolei większą solidnością, pomieszczą też więcej jedzenia, a kratkę w nich można ustawiać na różnych wysokościach. Do tego są bardziej solidne i wytrzymałe.

W zależności od tego, na czym chcemy grillować

Choć prym wiodą modele grilli na węgiel, to nie jest to jedyna dostępna na rynku opcja. Znajdziemy także modele elektryczne oraz gazowe. Elektryczne grille to coś dla tych, którzy nie lubią się brudzić. Po użyciu wystarczy jedynie opłukać je wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Grille elektryczne można używać również w domu, a na dworze wystarczy je podpiąć do zwykłego przedłużacza. Natomiast modele gazowe są wyjątkowo wygodne, do tego smak potraw niewiele różni się od tego, jaki uzyskamy za pomocą grilla węglowego. W grillu wyposażonym w gaz temperatura jest przez nas swobodnie kontrolowana. Nie musimy przy tym martwić się, tak jak w przypadku grilla węglowego, że palenisko zgaśnie. Pewną niedogodnością jest jednak to, że w modelach gazowych występuje dość ciężka butla. Dlatego najlepszy grill na gaz posiada kółka, które ułatwiają jego przemieszczanie.

 

Wymiary grilla – również mają znaczenie

Najlepszy grill do ogrodu? Jak wybrać, porównanie modeli

Grill należy dobrać także ze względu na jego kształt, szerokość oraz wysokość. Grille węglowe najczęściej kojarzą nam się z okrągłą kratką, chociaż możliwości jest tutaj naprawdę wiele –                     z łatwością kupimy grille węglowe w kształcie prostokąta czy w innych, bardziej wymyślnych wariantach. Z kolei grille zasilane prądem są najczęściej prostokątne, gdyż takie uformowanie sprawia, że urządzenie bardziej efektywnie użytkuje pobieraną energię. Grille elektryczne są niewielkie, z łatwością możemy przenosić je z miejsca na miejsce. Prostokątny kształt to cecha charakterystyczna również dla grilli gazowych, choć spotkamy je również w wersji półokrągłej. Kształt grilla ma znaczenie, gdyż decyduje on o tym, które partie konstrukcji są poddane działaniu najwyższej temperatury. Grille prostokątne zwykle nagrzewają się bardziej równomiernie, te w kształcie koła mają niższą temperaturę na obrzeżach.

Wytrzymałość – ważna kwestia

O wytrzymałości grilla w dużej mierze decyduje tworzywo, z jakiego jest wykonany. Podczas gdy przenośne grille, zwłaszcza te w niskiej cenie, są wykonane z cienkiej blachy, to przy grillach stacjonarnych tworzywa mogą być wielorakie. Grille wykonane z cegły lub kamienia trzymają ciepło lepiej i na dłużej, co jest przydatne w przypadku potraw wymagających długiej obróbki w stałej temperaturze. Betonowe grille posiadają niemal takie same właściwości, lecz cechuje je niższa cena.   Za najbardziej prestiżowe uchodzą grille kute, często robione na zamówienie – świetnie sprawdzają się one również jako przydomowe wędzarnie.

DODATKOWE INFORMACJE

Ciekawym rozwiązaniem są grille gazowe najnowszej generacji, w których zastosowano rozwiązania pozwalające uniknąć emisji szkodliwych związków tworzących się przy spalaniu tłuszczów zwierzęcych. Jednocześnie zapewniają one grillowanie w sposób niezwykle równomierny. Pamiętajmy, że grill to nie tylko ruszt i palenisko, ale również elementy dodatkowe. Do takich należy z pewnością podstawka, na której swobodnie można umieścić ruszt. Praktycznym wyposażeniem jest również pokrywka, która zapewnia szybsze przygotowanie mięs, a także zapobiega ich wysuszeniu się.

 

Wybierz najlepszy grill i sprawdź sklep budujesz.pl