Wkrętarka – jak wybrać, na co zwracać uwagę? Ponadto, najpopularniejsi producenci.

Wkrętarka to niezbędne narzędzie w pracy stolarza, pracownika budowlanego, remontowego oraz wielu innych. Bardzo przydatna jest także w każdym domu, gdzie pomaga przy różnych drobnych naprawach. Dzięki temu, że jest to narzędzie łatwo dostępne, do dostania praktycznie w każdym markecie budowlanym, może mieć ją każdy. I to w dowolnym wariancie i cenie.

wkrętarka

Czym jest wkrętarka i jak działa?

Wkrętarka jest zwykle niewielkich rozmiarów. Jej podstawowe zastosowanie to wkręcanie i wykręcanie śrub w różne powierzchnie (regipsy, drewno, płyty meblowe). Do najtwardszych materiałów używa się wkrętarki pneumatycznej.

Wkrętarka- jak używać?

Aby sprzęt posłużył jak najdłużej, należy go prawidłowo używać. Warto przede wszystkim pamiętać o tym, że:

– zawsze należy dokładnie dobierać prędkość do rodzaju materiału,

– akumulator można ładować dopiero po jego zupełnym rozładowaniu się.

Jednocześnie dla własnego bezpieczeństwa warto pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad BHP.

Wkrętarka- na co zwracać uwagę?

Każda wkrętarka posiada mnóstwo ważnych dla użytkownika parametrów. Przed zakupem należy się z nimi dokładnie zapoznać tak, aby wybrać model najlepiej spełniający wymagania. Parametrami tymi są:

1. Sposób zasilania. Pod tym względem wkrętarki można podzielić na:

– sieciowe, czyli z kablem, podłączane do gniazdka,

– akumulatorowe, czyli bezprzewodowe.

Zdecydowanie najpopularniejsze są wkrętarki akumulatorowe, a to z uwagi na ich znaczące zalety, takie jak wygoda używania. Taka wkrętarka dostaje się w trudno dostępne miejsca, można ją zabrać ze sobą wszędzie, nie jest się uzależnionym od energii elektrycznej.

Mimo, że wkrętarka sieciowa nie jest tak popularna, tak wygodna, to jednak również posiada swoich zwolenników. Jej zaletą się duża żywotność, a także niższa cena.

2. Napięcie, czyli woltaż. Wybór tego parametru zależy od tego, do czego narzędzie będzie wykorzystywane. Można znaleźć modele o następującym napięciu:

– do 4,8 V. Najmniejsze, przeznaczone dla najmniej wymagających użytkowników. Sprawdzą się w trakcie montażu lekkich mebli z płyty, typu IKEA.;

– do 10 V. Pozwolą na montaż mebli, sprawdzą się przy drobnych pracach remontowych, typowo amatorskich.;

– do 14 V. Takie wkrętarki będą idealne dla majsterkowiczów. Pozwolą na wkręcanie śrub także do grubszych niż zwykła płyta meblowa materiałów. Oprócz tego zwykle wyposażone są w wiele innych parametrów, które znacznie rozszerzają możliwości użytkowania.;

– od 14V wzwyż. To narzędzia dla profesjonalistów.

3. Moment obrotowy. Podawany jest w Nm. Mówi, z jaką siłą śruba będzie przykręcona do powierzchni i jak głęboko może być osadzona. Najsłabsze modele mogą mieć około 6 Nm. Im większa wartość tej jednostki, tym wkrętarka jest mocniejsza.
4. Moc. Wyrażona jest w jednostce W. Im wyższa jest jej wartość, tym mocniejsza jest wkrętarka. Jednostka ta informuje użytkownika, do jak twardych powierzchni jest narzędzie przeznaczone.
5. Zmienna prędkość. Taka funkcja przydaje się, jeśli wkrętarka będzie używana do różnych powierzchni i materiałów. Do materiałów najlżejszych można ustawić mniejszą prędkość i będzie ona wystarczająca. W twardszych materiałach można na początku wiercić powoli, aby później przyspieszyć, dzięki czemu cały proces będzie znacznie precyzyjniejszy. Prędkość określana jest w ilości obrotów na minutę.
6. Rodzaj akumulatora. Można wyróżnić akumulatory:

– litowo-jonowe, które obecnie są najpopularniejsze,

– niklowo-metalowo-wodorowe,

– niklowo-kadmowe, które obecnie spotyka się coraz rzadziej. Zostały wyparte przez akumulatory litowo-jonowe, od których mają znacznie krótszą żywotność przy jednocześnie większej wadze.

7. Czas pracy i ładowania. Parametr ten dotyczy oczywiście tylko wkrętarki akumulatorowej, nie dotyczy sieciowej. Zasada jest prosta: im dłuższy czas pracy po jednym ładowaniu, tym lepiej. Czas pracy zależy od pojemności akumulatora, która jest podawana w jednostce Ah.
8. Waga, obudowa, wygoda, czyli ergonomia.

Wkrętarka musi być przede wszystkim wygodna. Ma ułatwiać pracę, a nie utrudniać. Popularne są zatem jak najlżejsze narzędzia, które posiadają antypoślizgową, wygodną obudową. Muszą dobrze leżeć w dłoni. Jednocześnie niska waga nie musi być oznaką niskiej jakości materiałów, z jakich sprzęt został wykonany.

Wkrętarka- jak wybrać?

Kupując wkrętarkę, należy się w pierwszej kolejności zastanowić, do czego będzie ona używana.

Osobie, która wkrętarki potrzebuje okazjonalnie, od czasu do czasu tylko do złożenia mebli, wystarczy narzędzie niższych parametrach.

Hobbystyczny majsterkowicz ma już większe wymagania. Jego sprzęt musi mieć wyższe parametry, być trwalszy i mocniejszy.

Jednocześnie niemałe znaczenie ma producent i cena wkrętarki.

Wkrętarka- osprzęt i akcesoria.

Sama wkrętarka to nie wszystko. Są również akcesoria niezbędne, a niektóre bardzo przydatne:

– zestaw bitów, czyli wkrętów, bez których nie da się przykręcić żądnego mebla. Często są one sprzedawane w zestawie z wkrętarką,

– walizka, która również bywa w zestawie, a która pozwoli na bezpieczne i wygodne przenoszenie narzędzi,

– ładowarka i dodatkowy akumulator,

– lampka, która ułatwia dostanie się w te najtrudniej dostępne miejsca.

Najpopularniejsi producenci wkrętarek

Wśród wielu producentów wkrętarek i innych narzędzi można wyróżnić:

– Milwaukee,

– Metabo,

– Makita,

– Festool,

– Bosch.

Bosch GDX18VV-EC

Makita FS4300

Black&Decker KC460LN

Makita TD0101F

Bosch GSR Mx2Drive

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, odwiedź sklep budujesz.pl, w którym znajdziesz szeroki artykułów budowlanych!

Zobacz wkrętarki w sklepie budujesz.pl!