Umywalka nadblatowa, czy podblatowa, którą wybrać?

W trakcie remontu łazienki, do jednych z najtrudniejszych decyzji należy wybór odpowiedniej umywalki. Czy powinna to być umywalka nadblatowa, czy może podblatowa. Z tego artykułu dowiecie się, o podstawowych różnicach pomiędzy tymi dwoma rodzajami, dzięki czemu łatwiej podejmiecie decyzję dotyczącą wyboru jednego z nich.

Różnice pomiędzy umywalką nadblatową, a podblatową

Jak można wywnioskować z samej nazwy, te dwa typy umywalek, różnią się między sobą umieszczeniem względem poziomu blatu. Pierwsze z nich (nadblatowe) montowane są bezpośrednio na powierzchni blatu, natomiast umywalki podblatowe niemal w całości umieszczone są wewnątrz szafki łazienkowej.

Poniższa grafika dokładnie obrazuje różnice, pomiędzy tymi dwoma typami umywalek.

umywalka porównanie

Umywalka nadblatowe

Jak już wcześniej wspominałem, umywalki tego typu, montowane są bezpośrednio na powierzchni blatu. Dzięki temu, praktycznie nie zajmują powierzchni wewnątrz szafki łazienkowej. Niewątpliwym atutem wykorzystania umywalek nadblatowych, jest fakt, iż ich krawędzie znajdują się znacznie wyżej, aniżeli ma to miejsce w przypadku umywalek podblatowych, co pozytywnie wpływa na komfort ich użytkowania.

Ponadto, wysoka konstrukcja, ułatwia czyszczenie krawędzi umywalki oraz całego blatu. Największa wadą tego typu umywalek, jest fakt, iż optycznie pomniejszają one pomieszczenie, co może być problematyczne, w przypadku małych łazienek.

Umywalka podblatowe

Umywalki tego typu, praktycznie całkowicie schowane są wewnątrz szafki łazienkowej. Sprawia to, iż tworzą one z blatem stołu praktycznie jedną płaszczyznę. Dzięki temu, optycznie nie zmniejszają one pomieszczenia, w którym się znajdują.

Niestety sposób zamontowania tego typu umywalek, sprawia, iż posiadają one mniej finezyjne kształty, niż ma to miejsce w przypadku umywalek pierwszego typu. Co więcej, sporą wadą umywalek podblatowych, jest fakt, iż zajmują one sporą powierzchnie wewnątrz szafki łazienkowej.

Umywalka nadblatowa, czy podblatowa?

Obydwa typy umywalek posiadają swoje wady oraz zalety. Zakup umywalki nadblatowej, polecam tylko i wyłącznie w przypadku, gdy ma ona trafić do sporej łazienki. Jest to spowodowane faktem, iż jej wysoka konstrukcja optycznie pomniejsza pomieszczenie. Analogicznie, jeżeli posiadamy małą łazienkę, lepszym wyborem będzie inwestycja w umywalki podblatowe. Praktycznie zlewają się one z blatem szafki, dzięki czemu, wizualnie nie ingerują w jej otoczenie.

Zobacz umywalki nadblatowe oraz podblatowe w sklepie budujesz.pl