Szafka wisząca do łazienki – jak wybrać, jak zamontować?

Szafka wisząca w łazience to bardzo praktyczne rozwiązanie. Pozwala na stworzenie dodatkowego miejsca do przechowywania niezbędnych przedmiotów, a jednocześnie nie zabiera tak potrzebnej przestrzeni na podłodze.

szafka wisząca do łazienki

Szafka wisząca do łazienki- rodzaje.

Można w zasadzie wyróżnić dwa rodzaje łazienkowych szafek wiszących:
– te, które są po prostu meblami zawieszonymi w dowolnym miejscu,
– te, które znajdują się nad umywalką i często są jednocześnie lustrem.

Szafka wisząca do łazienki- jak wybrać?

W dużych łazienkach, gdzie jest sporo miejsca do wykorzystania, z powodzeniem można zamontować wygodną szafkę wiszącą. Będzie można przechowywać w niej różnego rodzaju drobiazgi, kosmetyki, niezbędne akcesoria i wiele innych przedmiotów.
W mniejszych łazienkach, gdzie każde wolne miejsce jest na wagę złota, o wiele lepszym rozwiązaniem jest szafka nad umywalką. W takich modelach bardzo często stosowane jest lustro na frontach.
Szafkę należy dopasować do aranżacji wnętrza tak jak i inne meble. Obecnie można spotkać wiele modeli wykonanych z najróżniejszych materiałów. Bez problemu zatem można dopasować piękną, drewnianą, bogato zdobioną szafkę do klasycznie urządzonych aranżacji, jak i tą nowoczesną, lakierowaną na wysoki połysk w minimalistycznym, białym kolorze.
Warto ponadto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego szafka została wykonana. Szafki wiszące nie są tak narażone na rozchlapującą wodę, jak szafki stojące. Mimo to wilgotne powietrze, jakie jest w łazience, po kilku latach również może doprowadzić do zniszczenia mebla. Materiał szafki powinien być zatem jak najbardziej odporny na wilgoć. Może to być np. lakierowana lub fornirowana płyta MDF czy HDF, także aluminium czy szkło.

Szafka wisząca do łazienki- jak zamontować?

Szafki wiszące można dostać w zestawach do złożenia, co nie jest czynnością trudną, ponieważ do zestawu zwykle dołączona jest jasna i dokładna instrukcja.
Szafkę po złożeniu należy następnie zawiesić na ścianie. W szafkach kupowanych w gotowych zestawach do złożenia zwykle są już specjalne do nich uchwyty i kołki, co znacznie ułatwia montaż.
Najpierw należy przede wszystkim wyznaczyć za pomocą poziomicy idealnie prostą linię na ścianie. Następnie należy odmierzyć miejsca na otwory.
Kolejny krok to wywiercenie otworów oraz osadzenie w nich kołków ściennych. Dalej trzeba zamocować wsporniki. Później można już wieszać szafkę. Na koniec warto sprawdzić znów przy pomocy poziomicy, czy wisi ona idealnie prosto.

Szafka wisząca- jak ją zagospodarować?

W wiszącej szafce nad umywalką warto przechowywać wszystkie kosmetyki czy przybory higieniczne, które zawsze dobrze mieć pod ręką, np. szczoteczki do zębów, kosmetyki do oczyszczania twarzy, także leki.
Szafka wisząca posłuży ponadto jako miejsce na wszystkie inne potrzebne każdemu drobiazgi.

Zobacz szafki łazienkowe w sklepie budujesz.pl