Szafka stojąca pod umywalkę – jak wybrać, jak zamontować?

Szafka stojąca pod umywalkę obecna jest w prawie każdej łazience. To bardzo wygodny i przydatny mebel. Jej zadaniem jest nie tylko przechowywanie kosmetyków czy środków czystości. Szafka taka pozwala ponadto na ukrycie niezbyt estetycznych rur czy syfonu od umywalki.

Szafka stojąca pod umywalkę
Szafka pod umywalkę- jakie są jej rodzaje?

Szafka wraz z umywalką stanowi jedną całość. Można spotkać:
– umywalki nablatowe,
– umywalki wpuszczane w blat.
Od tego, jaka umywalka zostanie wybrana, zależy rodzaj szafki.
1. Umywalki nablatowe są obecnie bardzo popularne. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych wzorów i form, które spotykają się z dużym uznaniem. Umywalki takie pasują do bardzo wielu rodzajów szafek. Dopasowując szafkę to takiej umywalki, należy jednak pamiętać o tym, że:
– wokół umywalki pozostaje zwykle puste miejsce na blacie. Jeśli szafka będzie większa, miejsce to można wykorzystać do ustawiania kosmetyków. Niezależnie jednak od jej rozmiaru, warto zwrócić uwagę na to, żeby materiał szafki był odporny na wilgoć.;
– umywalki wykonane z kamienia czy innych równie ciężkich materiałów nie powinny być łączone ze zwykłymi szafkami. W przypadku dużej wagi niezbędne będzie zastosowanie dodatkowej podpórki.
2. Umywalki wpuszczane w blat są znane od wielu lat, wciąż lubiane i popularne. Są również bardzo wygodne. Jeśli szafka wielkością dopasowana jest do umywalki, to jedynym wystającym elementem umywalki jest jej rant. Znacznie ułatwia to zachowanie czystości, a ponadto jest bezpieczniejsze dla mebla, którego kontakt z rozchlapującą wodą jest tu ograniczony do minimum, a właściwie go nie ma.

Cersanit S543-016-DSM

Cersanit S516-003

Cersanit S543-002

Cersanit S548-002

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Szafka pod umywalkę- jak wybrać?

Wybór szafki jest uzależniony od rodzaju wybranej umywalki, ale nie tylko.
W małych łazienkach, gdzie brak jest miejsca na dodatkowe meble, regały czy półki, szafka ta będzie ważnym miejscem do przechowywania środków czystości czy kosmetyków. Warto ją wówczas jak najlepiej dopasować do możliwości technicznych, aby maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię.
Nie bez znaczenia jest również aranżacja pomieszczenia. Producenci oferują obecnie tak wiele różnorodnych wzorów, że każdy bez większego problemu wybierze coś dla siebie.
Szafka pod umywalkę powinna być ponadto wykonana z materiałów odpornych na wilgoć. Takimi materiałami mogą być: szkło, aluminium, lakierowane lub fornirowane płyty MDF.

Szafka pod umywalkę- jak zamontować?

Zdecydowana większość mebli, zwłaszcza różnego rodzaju rega ły, szafki i półki dostępna jest w zestawach do złożenia. Do nich dołączona jest zwykle prosta instrukcja, która wyjaśnia każdy etap montażu mebla.
Aby jednak szafka była idealnie dopasowana do pomieszczenia, należy uprzednio pamiętać o dokładnym jego zmierzeniu oraz o dopasowaniu wymiaru umywalki do szafki.

Szafka pod umywalkę- jak zagospodarować?

Szafka pod umywalkę posłuży przede wszystkim do przechowywania:
– kosmetyków,
– środków czystości,
– niezbędnych w łazience przyborów.
W tradycyjnych szafkach pod umywalkami znajdują się półki ze zwykłymi frontami. Obecnie coraz częściej można zauważyć montowanie dużych i bardzo głębokich szuflad, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Z takiej szuflady łatwiej jest korzystać niż z umieszczonej nisko półki, do której trzeba się o wiele bardziej schylać. Ponadto w wysuniętej szufladzie zdecydowanie lepiej widoczna jest jej zawartość.

Zobacz szafki łazienkowe w sklepie budujesz.pl