Styropian czy wełna mineralna, czym ocieplić dom? Co cieplejsze, co lepiej wycisza?

Każdy kto buduje dom staje przed decyzją, co będzie lepsze do jego ocieplenia styropian czy może wełna mineralna? Oba materiały posiadają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Co jest jednak cieplejsze i jaka jest różnica cenowa?


Porównanie

styropian czy wełna

1. Styropian – jest najpopularniejszym materiałem do ocieplania ścian. Jego zaletą jest to, że jest lekki, prosty w montażu, nie wchłania wody, ale zarazem jest wytrzymały.
2. Wełna mineralna – charakteryzuje się takimi samymi właściwościami termoizolacyjnymi co styropian, ale dodatkowo świetnie spisuje się jak izolacja akustyczna i przeciwogniowa.

styropian czy wełna

Styropian czy wełna na beton komórkowy

Ściany z betonu komórkowego są paroprzepuszczalne, dlatego mówi się, że najlepszym izolatorem będzie wełna mineralna. Czy to jednak prawda? Niekoniecznie. Tak naprawdę wilgoć nie jest usuwana tylko przez ściany. Przede wszystkim usuwana jest przez sprawny system wentylacyjny.
Dlatego nie ma znaczenia, czy beton komórkowy będzie ocieplany przez styropian czy wełnę. Efekt końcowy będzie taki sam.

Porównanie ceny

Wełna jest dwa razy droższa niż styropian. Dlatego to styropian cieszy się dużo większym powodzeniem. Jest też on dużo prostszy w montażu. Jeżeli więc dom nie jest narażony na oddziaływanie ognia, ani zewnętrzne hałasy, styropian powinien być rozsądnym wyborem.

Styropian czy wełna – co cieplejsze

Trudno jednoznacznie ocenić, który materiał termoizolacyjny jest cieplejszy z prostego powodu. Skuteczność materiału jest zależna od współczynnika przewodzenia ciepła. Im jest on niższy tym mniej ciepła przedostaje się przez materiał. Optymalna grubość materiału (niezależnie czy to styropian czy wełna) musi wynosić minimum 15 cm.

Styropian jak i wełna mineralna w zależności od gęstości, czy surowców może mieć różny współczynnik przewodzenia ciepła.

Co lepiej wycisza?

Jeżeli nasz dom znajduje się blisko głośnej drogi bądź przy źródle intensywnego hałasu powinniśmy zainwestować w wełnę mineralną. To ona lepiej tłumi dźwięki z zewnątrz.

Styropian ze względu na swoją strukturę wycisza zdecydowanie gorzej.

Co lepiej izoluje?

Wełna zachowuje właściwości izolacyjne, tak naprawdę, przez cały czas użytkowania. Zmniejsza ryzyko zatrzymywania wilgoci w pomieszczeniu, dzięki czemu nie rozwija się pleśń i grzyb. Lepiej sprawdza się także jako ochrona przeciwpożarowa.

Odwiedź sklep budujesz.pl, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne w trakcie remontu artykuły. 

Zobacz artykuły niezbędne w trakcie remontu w sklepie budujesz.pl!