Sprzątanie liści w ogrodzie – niezbędne narzędzia

Wraz nadejściem jesieni, wszyscy posiadacze ogrodów rozpoczynają wielkie porządki. Nieodzownym elementem czyszczenia ogrodu, jest sprzątanie liści. Doradzamy, jak się do niego przygotować, jakich narzędzi będziemy potrzebować oraz jak  zutylizować zebrane liście. 

Sprzątanie liści

Jaka dmuchawa do liści?

Najpopularniejsze odmiany dmuchaw do liści, to dmuchawy spalinowe (o dużej masie i największej mocy), oraz dmuchawy akumulatorowe i sieciowe. Zaletą dmuchaw akumulatorowych jest to, że mogą one służyć w każdym miejscu.

Wybierając dmuchawę do liści, warto zwrócić uwagę na jej wagę. Większe modele mogą ważyć ponad 10 kilogramów i wymagają sporo siły. Dmuchawa powinna mieć takie opcje, jak:

  • możliwość ustawienia odpowiednich obrotów, lub wyposażenie w przełącznik płynnej regulacji
  • możliwość wybrania dłuższej lub krótszej rury, dzięki czemu można sprzątać liście albo dokładnie, albo z większej powierzchni
  • wygodny uchwyt do trzymania
  • duża wydajność – pozwoli szybciej uprzątnąć nam liście z dużej powierzchni
  • cicha praca i tłumienie hałasu – niektóre dmuchawy są bardzo głośne i mogą zwracać na siebie zbytnią uwagę sąsiadów i przechodniów
  • zabezpieczenie przed przegrzaniem – przydaje się podczas długiej pracy z dmuchawą.

Alternatywnym rozwiązaniem, jest zakup odkurzacza do liści, który wciąga liście do worka, a następnie umożliwia ich wsadzenie do pojemnika.

Jak składować liście?

Osoby, które mieszkają w domach z dużym ogródkiem, często mają problem z wywożeniem dużej ilości liści. Nie można ich zostawić na chodniku, ponieważ doprowadzi to do przebarwień trawy i chorób.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup pojemnika do składowania liści, które zostaną następnie wywiezione, przez firmę zajmującą się wywozem odpadów zielonych. Aby łatwiej przełożyć liście do pojemnika lub worków, warto kupić jeszcze matę do grabienia. Dzięki niej można zdmuchnąć liście bezpośrednio za pomocą dmuchawy.

Innym rozwiązaniem jest zakup kompostownika, w którym liście będą się naturalnie rozkładały.

Sprzątanie liści – jakie dodatkowe narzędzia?

Nawet najlepsza dmuchawa, nie będzie w stanie usunąć liści z mniej dostępnych miejsc. Nie zawsze też jest tyle liści, by zachodziła konieczność, wyciągania dmuchawy. Z tego powodu, warto dokupić sobie grabie do liści. Popularne modele grabi, posiadają takie udogodnienia, jak płozy chroniące przed niszczeniem trawnika, dodatkowy wózek na liście czy też wygięty, ergonomiczny trzonek.

Regularne grabienie trawy, pozwala usunąć mech i liście, oraz zwiększa dostęp wody i nawozów do korzeni murawy.

Jeśli w ogródku mamy dużo drzew i na trawie leżą gałęzie, można się ich pozbyć za pomocą rozdrabniacza. Rozdrabniacz mieli gałęzie na drobne kawałki.

Prosperplast Kompostownik Compogreen

Ryobi Odkurzacz spalinowy z funkcją dmuchawy

Fiskars Grabie Solid długie

Makita Rozdrabniarka do gałęzi

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, odwiedź sklep budujesz.pl, w którym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do Twojego ogrodu. 

budujesz.pl – Raj dla majsterkowicza!