Spawarka, jak działa, jak podłączyć, na co zwracać uwagę w trakcie wyboru?

Spawarka to urządzenie, które służy do łączenia skrawków lub elementów metalowych w jedną całość. Zasada jej działania polega na tym, że część jednego i drugiego elementu, które chcemy połączyć zostaje nadtopiona i spojona w jedną całość. Spawarka działa przy użyciu prądu elektrycznego o wysokim napięciu.

spawarka

Względem wagi poszczególnych urządzeń, rozróżniamy dwa podstawowe typy spawarek: inwertorową i tranformatową. Przed zakupem spawarki powinieneś więc zadać sobie kilka pytań dotyczących jej późniejszej eksploatacji: czy spawarka będzie używana rzadko, jedynie do domowych przeróbek, czy może ma stać się wyposażeniem firmy świadczącej usługi spawalnicze? Czy ma być urządzeniem przenośnym, czy może będzie stała w jednym miejscu? Na podstawie odpowiedzi udzielonych na powyższe pytania, możesz rozpocząć proces wyboru swojej nowej spawarki.

Rodzaje spawarek: jak je podłączyć?

Starsze spawarki to urządzenia o bardzo dużej masie, dochodzącej nawet do 50 kilogramów. Są one przeznaczone do eksploatacji w przemyśle spawalniczym, w dużych zakładach. Spawarka inwerterowa jest z kolei lżejsza i bardziej nowoczesna. Czym się charakteryzują i jakie są między nimi różnice?
1. Spawarka transformatorowa to ciężki i specjalistyczny sprzęt. Działa dzięki wytworzeniu łuku elektrycznego i wysokiej temperatury – topi wówczas metal, którego dwa elementy swobodnie mogą się skleić. Podłącza się ją do tranformatora spawalniczego jednofazowego (o mocy 230 V) lub trójfazowego (o mocy 400 V). Do pracy wymaga więc osobnego, specjalistycznego zasilania oraz dużej siły (ze względu na swoją dużą wagę)
2. Spawarka inwertorowa jest z kolei dużo mniejszym i dużo bardziej nowoczesnym urządzeniem, wygodnym do przenoszenia z miejsca na miejsce dzięki niedużym gabarytom i stosunkowo niewielkiej wadze (standardowo od 5 do 8 kilogramów). Podłącza się ją do prostownika, który cechuje wewnętrzna wymiana częstotliwości. Taka spawarka jest idealna dla wielbicieli majsterkowania – jej niewielka masa i gabaryty pozwalają na umieszczenie urządzenia choćby w przydomowym garażu. Ponadto spawarka tego rodzaju cechuje się niewielkim poborem prądu, a dodatkowo można na niej pracować z uwzględnieniem wszystkich rodzajów elektrod spawalniczych.

Spawarka – Na co zwracać uwagę w trakcie wyboru (parametry)?

Zapewne niejeden majsterkowicz zastanawiał się, czy istnieje alternatywa dla ciężkiej i nieporęcznej (a dodatkowo drogiej) spawarki przemysłowej. Jeśli potrzebna jest ci więc spawarka do użytku przydomowego, wybierz spawarkę inwertorową. Jeśli jednak chcesz kupić spawarkę do warsztatu samochodowego lub fabryki, zdecydowanie postaw na spawarkę transformatorową. W obu przypadkach musisz zwrócić uwagę na takie parametry jak: moc urządzenia (da nam ona obraz tego, jakiej mocy powinno być zabezpieczenie: dla spawarek transformatorowych wyniesie ono około 20-25 A, a dla spawarek inwertorowych – 16 A). Ponadto zwróć uwagę na parametr dotyczący sprawności urządzenia. Producenci wyrażają go w procentach i odnosi się on do 10 minut pracy urządzenia. Jeśli deklarowana sprawność wynosi 70%, oznacza to, iż spawarka do 7 minut nieprzerwanej pracy wymaga 3 minut chłodzenia. Sam musisz zdecydować, ile czasu możesz poświęcić na chłodzenie urządzenia. Uważaj także na dodatkowe wyposażenie: uchwyty, w zależności od metody spawania (TIG, MAG lub MIG) powinny być załączane przez producentów w standardzie.

Ranking spawarek – top 5 najpopularniejszych. 

Dedra 200A Hot Start

Dedra MMA 160A TIG

Dedra MMA 160A IGBT

Dedra MMA/TIG-Lift

NUAIR Spawarka inwertorowa 200A

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, odwiedź sklep budujesz.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór spawarek!

Zobacz więcej spawarek w sklepie budujesz.pl!