Poziomica laserowa czy tradycyjna, jak wybrać, na co zwracać uwagę?

Poziomica to urządzenie, które w podstawowej wersji powinno się znaleźć w każdym domu. Pomaga ona wyznaczyć proste płaszczyzny, w kierunkach poziomym i pionowym. W aluminiowej zazwyczaj obudowie zatopiona jest libella rurkowa – konstrukcja wypełniona substancją lotną (najczęściej jest to alkohol), nasycającą pęcherzyk gazu wskazujący nam położenie płaszczyzny. Poziomica przydaje się podczas wielu czynności domowych: podczas wieszania szafek czy obrazów, malowania ścian, regulowania nóżek mebli.

poziomica

Jaka poziomica: laserowa czy tradycyjna?

Poziomica tradycyjna, zbudowana z wykorzystaniem libelli rurkowej, to najprostszy model poziomicy. Jeśli zamierzasz używać jej wyłącznie w domu, do prostych prac, wystarczy ci zwykła, tradycyjna poziomica. Gdy jednak jesteś bardziej zaawansowanym majsterkowiczem, możesz zainteresować się zakupem poziomicy laserowej. Wersja laserowa jest wygodniejsza, bowiem nie musimy jej przytrzymywać – ustawiamy ją na statywie, a ona, wiązką lasera, wyznacza nam idealnie proste linie płaszczyzny. Ma jednak jedną wadę – na zewnątrz, przy dużej intensywności promieni słonecznych, trudno jest dostrzec laserowe linie, zwłaszcza na jasnych ścianach.

Poziomica – jak używać?

Poziomicę tradycyjną przykładamy do wybranej płaszczyzny i obserwujemy okienko z libellą rurkową – bąbelek gazu wskazuje nam, czy ściana, podłoga lub obiekt usytuowany na danej płaszczyźnie leżą lub wiszą prosto. Jeśli chodzi zaś o poziomicę laserową, obserwujemy wiązki lasera i ustawiamy je w odpowiednim, wybranym przez nas punkcie (wiązki najczęściej krzyżują się pod kątem prostym). Jeśli już mamy wyznaczone odpowiednie linie na płaszczyźnie, zaznaczamy je ołówkiem lub taśmą malarską, aby po wyłączeniu poziomicy były one nadal widoczne. Warto pamiętać, że różne poziomice nadają się do różnych prac:

Jaka poziomica do układania płytek?

Aby idealnie równo położyć płytki, warto zaopatrzyć się w tradycyjną, podstawową poziomicę. Ma małe rozmiary i jest łatwa do przenoszenia, co jest ogromną zaletą w przypadku tak precyzyjnej pracy jak układanie kafelków – dzięki tak małej poziomicy, możesz bez wysiłku sprawdzić poziom każdej płytki osobno!

Jaka na budowę?

Jeśli potrzebujesz zaawansowanej poziomicy na budowie, warto zaopatrzyć się w oba rodzaje – tradycyjną oraz laserową. Laserowa wersja, ustawiona na statywie pozwoli ci wyznaczyć płaszczyzny na dużych powierzchniach, natomiast ta mniejsza, tradycyjna, będzie idealnym rozwiązaniem tam, gdzie laser nie dosięgnie płaszczyzny promieniami lub na zewnątrz budynku w słoneczny dzień, gdzie wiązki lasera po prostu nie widać.

Jaka poziomica laserowa do domu?

Jeśli chcesz zakupić poziomice laserową do domu, wybieraj wśród renomowanych marek. Najpopularniejsze z nich to Bosh, Sola, Limit, Stabila czy Manutan.

Jak sprawdzić, czy poziomica jest dobra?

W przypadku zwykłej poziomicy należy przyłożyć ją do pionowej lub poziomej płaszczyzny, sprawdzić, czy bąbel gazu znajduje się pośrodku okienka i zaznaczyć na ścianie miejsca, w których znajdują się końce poziomicy. Następnie przełóż ja w odwrotną stronę i sprawdź, czy bąbel zachowuje się tak samo – jeśli nie, poziomica jest zepsuta. Jeśli chodzi o poziomicę laserową, sprawdź wiązki lasera na przedmiocie (obrazie, szafce) o którym wiesz, że jest umieszczony prosto. Jeśli wskaźnik lasera będzie odbiegał od linii wyznaczonych przez przedmiot, masz podstawy by sądzić, że twoja poziomica jest wadliwie skonstruowana.

Zobacz poziomice w sklepie budujesz.pl