Odśnieżarka jaką wybrać? Elektryczna czy spalinowa – jaka najlepsza? Top 5 modeli!

Już niedługo spadną pierwsze śniegi, w związku z tym warto zaopatrzyć się w niezbędne urządzenie jakim jest odśnieżarka. Z poniższego artykułu, dowiesz się na co zwracać i jak wybrać odśnieżarkę.

odśnieżarka

Odśnieżarka elektryczna czy spalinowa?

Większość tańszych modeli odśnieżarek, posiada silniki elektryczne. Sprzęt tego typu jest lekki i zwrotny i sprawdzi się w przypadku odśnieżania niewielkiego podjazdu lub chodnika. Urządzenia elektryczne pozwalają na odśnieżenie pasa o szerokości około pół metra, przy niezbyt wysokim śniegu. Minusem odśnieżarek elektrycznych jest konieczność rozwijania przewodu.

Jeśli do odśnieżenia mamy szeroki pas terenu, znacznie lepszym wyborem będzie mocna odśnieżarka spalinowa. Jest ona cięższa oraz głośniejsza, jednak lepiej poradzi sobie w przypadku grubej pokrywy śnieżnej. To także jedyny wybór, jeśli musimy odśnieżyć bardzo długi podjazd, prowadzący aż do drogi głównej.

Niezależnie od rodzaju silnika, warto wybrać odśnieżarkę, która posiada napęd na tylną oś. Ułatwia to w dużym stopniu prowadzenie urządzenia w ciężkim śniegu. Najdroższe modele są wyposażone w gąsienice, które radzą sobie nawet z największymi zaspami.

Najważniejsze parametry odśnieżarki, na które warto zwrócić uwagę

Opady śniegu w Polsce często są bardzo intensywne, dlatego warto wybrać odśnieżarkę, która będzie miała pewien zapas mocy. Najsłabsze urządzenia mogą poradzić sobie z niewielkimi opadami śniegu, ale mogą zawieść, gdy spadnie mocniejszy śnieg. Jeśli przewidujesz masywne opady śniegu, wybierz odśnieżarkę o mocy kilkunastu KM z silnikiem czterosuwowym.

Szerokość robocza odśnieżarki w dużej mierze zależy od mocy urządzenia. Niewielkie urządzenia oferują oczyszczenie pasa terenu o szerokości około 30 cm, natomiast te o średniej wielkości, od 50 do 60 cm. Większe urządzenia służą raczej do sprzątania dużych placów i mogą być niezbyt wygodne podczas manewrów na niewielkim podjeździe.

Wysokość roboczą odśnieżarki dobiera się w zależności od rejonu i spodziewanych opadów. W największych urządzeniach wynosi ona nawet 70 cm, jednak dla większości użytkowników, będzie to zbyt dużo.

Nieco większe odśnieżarki spalinowe są wyposażone w biegi, dzięki którym można łatwiej manewrować urządzeniem w głębokim śniegu. Standardowy układ biegów w odśnieżarkach, to 5 biegów do przodu i dwa do tyłu.

Przydatna jest także opcja regulacji kąta wyrzutu śniegu. Duża pojemność zbiornika jest potrzebna, by móc usunąć śnieg z dużej powierzchni, bez przymusowego postoju z powodu braku paliwa. Zbiorniki w odśnieżarkach mogą mieć pojemność od około 1.5 do 6 litrów.

Najpopularniejsi producenci

Najpopularniejsi producenci odśnieżarek, to Husqvarna, Stiga, Honda, Toro, Sno-Tec i Ariens.

Jaka odśnieżarka do 2000 złotych

NAC GST55

LIDER N5556

PEZAL PST 200E

STIGA SNOW REX 18-2818-31

NAC  ZLST651Q

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, odwiedź sklep budujesz.pl, posiadający szeroką ofertę odśnieżarek!

Zobacz odśnieżarki do ogrodu w sklepie budujesz.pl