Narzędzia ogrodnicze – jak wybrać, czyścić oraz przechowywać?

Narzędzia ogrodnicze, jakie wybrać, jak przechowywać oraz przygotować na nadejście zimy?

narzędzia ogrodnicze

Jakie są niezbędne narzędzia ogrodnicze

Każdy ogród jest nieco inny, dlatego też każdy z nas używa różnych narzędzi, do jego pielęgnacji. Odpowiednio dobrany zestaw narzędzi, skraca czas potrzebny do pielęgnacji ogrodu oraz zmniejsza ilość pracy. Najważniejsze narzędzia, stosowane podczas pracy w ogrodzie, to między innymi:

  • łopata, lub w bardzo małych ogrodach, saperka
  • grabie
  • sekator
  • kosiarka lub podkaszarka do trawy
  • piła
  • siekiera
  • niewielka taczka lub wózek
  • łopatka do sadzenia roślin
  • nóż

Jeśli mamy duży ogród, będziemy potrzebowali znacznie większej ilości narzędzi.

Jak uporządkować narzędzia ogrodnicze i jak powiesić narzędzia ogrodnicze

Fani ogrodnictwa często borykają się z problemem bałaganu w komórce na narzędzia. Chaos sprawia, że znalezienie odpowiedniego narzędzia jest bardzo trudne, a praca daje mniej satysfakcji.

Narzędzia ogrodnicze najłatwiej jest posegregować, korzystając z systemu wieszaków na ścianie. Dzięki temu, każde z narzędzi może wisieć osobno, w przeznaczonym dla siebie miejscu.

Dzięki temu nie będziemy mieli problemów z ich znalezieniem. Duże narzędzia, można powiesić w osobnym miejscu, a małe w osobnym. Ciekawym rozwiązaniem jest także umieszczenie narzędzi z których korzystamy częściej niż z innych.

Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze na zimę

Przed zimą należy dokładnie oczyścić nasze narzędzia z resztek ziemi i trawy, dzięki czemu nie będą one korodowały. Przydatne jest także pomalowanie metalowych części i zabezpieczenie ich lakierem.

Przed zimą warto naprawić lub wymienić uszkodzone trzonki. Ostrzeniem zajmiemy się na wiosnę.

Narzędzia elektryczne należy zakonserwować w sposób podany przez producenta, na przykład, uzupełniając w nich poziom oleju. Narzędzia lepiej przechowują się na przykład w ocieplonym garażu. Jeśli przez zimę będą one pozostawały w niskiej temperaturze, zabezpieczmy je folią lub owińmy w materiał.

Jak czyścić narzędzia ogrodnicze

Narzędzia ogrodnicze należy czyścić tak często, by nie dopuścić do mocnego zabrudzenia ziemią i trawą, co w konsekwencji może prowadzić do ich rdzewienia. Dobrym rozwiązaniem jest regularne mycie ich pod bieżącą wodą (nie zapomnijmy o pozostawieniu do wysuszenia) i częste zwracanie uwagi na stan ostrych powierzchni. Jeśli doszło do ich wyszczerbienia lub stępienia, jak najszybciej naprawmy takie uszkodzeniem. Narzędzia ogrodnicze wysokiej jakości, mogą służyć nawet przez kilkanaście lat.

Prosperplast Tablica warsztatowa z kuwetami

Prosperplast Kuweta magazynowa

Makita Pilarka łańcuchowa elektryczna

MET-SPOS Taczka tłoczona

Fiskars Szpadel Ergo

Fiskars Szpadel Ergo

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, odwiedź sklep budujesz.pl, w którym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do Twojego ogrodu. 

budujesz.pl – Raj dla majsterkowicza!