Napęd do bramy, jak wybrać, na co zwrócić uwagę?

Napęd do bramy to mechanizm, który znacznie ułatwia zamykanie i otwieranie różnych rodzajów bram czy większych drzwi. Dzięki montażowi takiego rozwiązania, możemy szybko i bezproblemowo otworzyć i zamknąć nasze podwórko czy działkę. To bardzo wygodny sposób, zwłaszcza dla osób starszych i schorowanych, dla których przesuniecie ciężkiej, żeliwnej bramy nierzadko stanowi problem. W zależności od rodzaju bramy, wyróżniamy różne typu napędów.

Napęd do bramy

Jaki napęd do bramy garażowej (uchylnej)?

Napęd do bramy garażowej musi być dostosowany do jej ciężaru, dlatego najlepiej kupować napęd w zestawie z bramą. Gwarantuje to zarówno idealne dopasowani siły napędu, jak i jego długości. Warto również zainwestować w bramę garażową z napędem, która będzie sterowana pilotem – to komfortowe i przydatne rozwiązanie, zwłaszcza w miesiącach zimowych. W bramie garażowej napęd (siłowniki) może być montowany zarówno po jednej, jak i po obu stronach. Pamiętajcie! Im więcej aut pomieści garaż, tym większy uchył musi mieć brama.

Jaki napęd do bramy przesuwnej?

Do bramy przesuwnej powinieneś dobrać napęd w zależności od tego, ile razy w ciągu doby brama będzie zamykana i otwierana. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, w którym bramę otwiera się tylko kilka razy na dobę, powinieneś wybrać napęd oznaczony jako „przydomowy”. Jeśli jednak musisz zamontować napęd w firmie – warsztacie samochodowym czy hurtowni – powinieneś już zastanowić się nad napędem przemysłowym. Przy wyborze napędu do bramy przesuwnej musisz także brać pod uwagę jej ciężar – od niego zależy, jaką moc powinien mieć napęd.

Jaki napęd do bramy jednoskrzydłowej/dwuskrzydłowej?

Aby wybrać odpowiedni napęd do bramy dwuskrzydłowej lub jednoskrzydłowej, należy na początku zmierzyć długości skrzydeł i sprawdzić, z jakiego materiału są wykonane. Im dłuższe skrzydła oraz im lżejszy materiał, który został użyty do ich produkcji, tym ramię siłownika do napędu powinno być dłuższe i mocniejsze. Dzieje się tak, ponieważ skrzydła z lekkich materiałów podatne są na wyginanie przez wiatr. Oczywiście napęd do bramy skrzydłowej powinno się również dobierać ze względu na wykorzystanie – przydomowe bądź przemysłowe.

Na co zwracać uwagę przy wyborze napędu do bramy?

Kiedy już wiesz, do jakiej bramy chcesz zamontować swój napęd, musisz dowiedzieć się, jaka jest specyfikacja danej bramy. Ile waży? Jaka jej jest wysokość, szerokość i grubość (jeśli masz bramę skrzydłową, musisz znać te parametry dla każdego skrzydła osobno). Przy wyborze napędu zwróć uwagę, czy producent daje gwarancję na napę oraz na to, czy części wymienne są łatwo dostępne (w napędach, których konstrukcja zawiera siłowniki, trzeba wymieniać je co kilka lat). Dodatkowo nie przepłacaj! Jeśli jeszcze nie masz bramy, poszukaj takiej, której producent dodaje napęd w zestawie. Jeśli jednak szukasz tylko napędu, porównaj jego ceny w Internecie – możesz być zaskoczony tym, jakie są w nich rozbieżności. Jak zamontować napęd do bramy? Aby nie tracić czasu, zwróć się o pomoc do wykwalifikowanych monterów. Niekiedy producent stawia nawet warunek, wedle którego gwarancja jest ważna tylko wtedy, kiedy napęd zamontował pracownik danej marki.

Najpopularniejsi producenci napędów

Najpopularniejsi producenci napędów do różnych rodzajów bram, którym możesz zaufać (i którzy udzielają satysfakcjonującej gwarancji na swoje wyroby) to m. in.: Linea, Somfy, Came, Nice czy Beninca. Pamiętaj, aby każdorazowo prócz metody producenta, sprawdzać najważniejsze parametry bramy, takie jak ciężar i wymiary skrzydeł, kąt otwarcia bramy oraz częstotliwość otwierania i zamykania (tzw. częstotliwość przydomowa i przemysłowa).

Zobacz szeroki asortyment z zakresu automatyki budynkowej w sklepie budujesz.pl!