Młot udarowy, czym jest, jak wybrać, ranking najlepszych młotów udarowych!

Młot udarowy to narzędzie, które najczęściej wykorzystywane jest podczas remontów lub rozbiórek, a także na budowie. Służy ono m. in. do skuwania kafelków i tynków czy do przebijania ścian i podłóg. Młotem udarowym można kuć w różnych materiałach, w tym w betonie i kamieniu. Jest to narzędzie o dużo większej mocy i wydajności niż wiertarka udarowa. Dlatego, częściej spotkamy go właśnie na budowach, niż w domowych warsztatach.

młot udarowy

Jak działa młot udarowy?

Podstawowymi elementami budowy tego urządzenia są: silnik, tłok i wiertło. Łatwo się domyślić, że silnik wprawia w ruch tłok, który z kolei, dzięki zjawisku sprężania powietrza w specjalnej tulei, powoduje pulsacyjne ruchy wiertła. W najbardziej wydajnych młotach udarowych siła udaru (energia pojedynczego ruchu – w taki sposób mierzona jest moc konkretnego urządzenia udarowego) jest kilkukrotnie wyższa niż w przypadku wiertarek udarowych i może osiągnąć nawet moc kilku dżuli. Co prawda udary w przypadku młotów są wyzwalane z mniejszą częstotliwością, niż w wiertarkach, jednak ich moc jest większa, co przekłada się również na większą żywotność wierteł.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze młota udarowego?

Przede wszystkim należy zastanowić się, czy na pewno jest on nam niezbędny. Jeśli planujemy remont jednego pokoju, na własną rękę – lepiej zatrudnić ekipę remontową, która taki młot posiada. Ponadto może okazać się, że w przypadku zaplanowanych przez nas prac wystarczy użycie wiertarki udarowej. Jeśli jednak prowadzimy firmę remontowo-budowlaną, powinniśmy zwrócić uwagę na długość gwarancji urządzenia, możliwość serwisowania i dostępność części zamiennych (szczególnie wierteł). Dodatkowo należy wybrać model uchwytu (SDS, SDS plus/max, sześciokątny), który najbardziej odpowiada naszym potrzebom i zwiększa ergonomię urządzenia.

Młot udarowy – najpopularniejsi producenci

Najpopularniejsi producenci młotów udarowych dostępnych w Polsce to: Belle, Celma, DeWalt, Einhell, Flex,Bosch, Kress, Metabo, Perles, Protool, Sparky czy Wacker. Jeśli jednak gubisz się wśród marek, a żadna z nich nie jest ci w pełni znana, warto postawić na młoty udarowe firmy Bosh. Są one bardzo popularne, co gwarantuje łatwą dostępność części zamiennych, wierteł, a także bezproblemowe usługi serwisowe. Warto pamiętać o tym, że Bosh posiada dwie linie młotów udarowych: dla domowych majsterkowiczów oraz dla profesjonalistów. Ta pierwsza oznaczona jest kolorem zielonym (często występują w niej mniejsze urządzenia – młoty udarowo-obrotowe), natomiast wersja dla profesjonalnych budowlańców i robotników ma kolor niebieski. To przydatny podział, który już na początku procesu wyboru rozwiewa wiele wątpliwości co do specyfikacji danego urządzenia.

Młot udarowy – ranking najpopularniejszych młotów udarowych!

DEWALT SDS-max D25899K

Bosch Młot GBH 36 V-LI Plus Professional

Einhell Młot udarowy TH-RH 800 E

YATO Młot udarowy SDS-Plus YT-82127

Milwaukee Młot udarowo SDS-Max

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, odwiedź sklep budujesz.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór młotów udarowych!

Zobacz więcej młotów udarowych w sklepie budujesz.pl!