Maska antysmogowa i przeciwpyłowa – jak działa, jak wybrać?

Według badań polskie miasta mają o wiele bardziej zanieczyszczone powietrze niż inne kraje Unii Europejskiej. Problem ten dotyczy w szczególności Krakowa, gdzie poziom zanieczyszczenia jest wybitnie wysoki. W tym właśnie mieście coraz częściej na ulicach można spotkać zwłaszcza sportowców w specyficznie wyglądających maskach. Choć widok ten jeszcze może bardzo dziwić, to za kilka lat- o ile nic się nie zmieni- może stać się nawet normą. Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jaka maska antysmogowa będzie dla Ciebie odpowiednia.

maska antysmogowa

Czym jest i jak działa maska antysmogowa?

Maska antysmogowa tylko pozornie przypomina zwykłą maskę BHP czy taką, jaką można spotkać w szpitalach. Składa się z następujących elementów:

– muszli

– zaworów

– filtrów

– czasem także posiada powłokę z aktywnym węglem.

Jej kształt dopasowany jest do kształtu twarzy. Maska pełni oczywiście funkcję ochronną. Ma za zadanie zatrzymywać mikroskopijne pyły, a czasem także zanieczyszczenia gazowe.

Dla kogo jest przeznaczona maska antysmogowa?

Maska ta powstała głównie z myślą o dwóch grupach:

– mieszkańcy dużych miast,

– sportowcy: biegacze, rowerzyści, czyli wszyscy, którzy uprawiają sport na wolnym powietrzu.

Dlaczego warto stosować maskę antysmogową?

Osoby, które uprawiają sport na powietrzu, są szczególnie narażone na wdychanie niebezpiecznych substancji lotnych. Wynika to z działanie organizmu w trakcie aktywności fizycznej. Oddech staje się przyspieszony, płuca się powiększają. Przez to w trakcie wdechu pobiera się do płuc więcej powietrza, a wraz z nim zanieczyszczonych pyłów. Biegacze są o wiele bardziej narażeni na niebezpieczne działanie smogu niż osoby nieuprawiające takich rodzajów sportu.

Maska antysmogowa- jak wybrać?

Szukając odpowiedniej dla siebie maski antysmogowej, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

– komfort oddychania. Będzie on wynikał ze specyfikacji technicznej maski, ale także jej kształtu i jego indywidualnego dopasowania.

– stopień ochrony. Należy zwrócić, jakie pyły mogą zatrzymywać filtry, w jakie maska jest wyposażona. Większość filtrów chroni przed pyłami o wielkości 0,3 mikrometra. W ruchliwych miastach należy także zwrócić uwagę na obecność powłoki z aktywnym węglem, która ochroni przed zanieczyszczeniami gazowymi, takimi jak NO2 czy SO2.

– cena– nie tylko cena samej maski, ale również filtrów do niej.

– wygląd.

Jaka maska antysmogowa do biegania?

Do biegania po ulicach ruchliwych i szczególnie zanieczyszczonych miast warto wyposażyć się w dobrą maskę z wysokim poziomem ochrony. Najlepiej, jeśli będzie miała powłokę z aktywnym węglem. Do tego powinna być również jak najlepiej dopasowana do kształtu twarzy, aby nie ograniczała ruchów i nie powodowała dyskomfortu.

Jaka maska antysmogowa na rower?

Na rower sprawdzą się maski z jak najlepszymi zaworami, które pozwolą na komfortowe oddychanie nawet przy bardzo dużym wysiłku fizycznym.

Czy maska antysmogowa codziennego użytku to dobry pomysł?

Trudno sobie wyobrazić, aby z dnia na dzień ulice rodzimego Krakowa zaczęły przypominać zatłoczone Tokio pełne ludzi w maskach. Maski antysmogowe nie są koniecznością w codziennym użytku, ponieważ poziom zanieczyszczenia nie jest jeszcze tak wysoki. Osoby bardzo obawiające się jednak o stan swoich płuc i w ogóle układu oddechowego, mogą poszukać masek jak najlepiej dopasowanych do kształtu ich twarzy i umożliwiających swobodne oddychanie.

Maska antysmogowa- o czym należy pamiętać?

Prawidłowe użytkowanie maski antysmogowej wymaga:

– regularnej wymiany filtrów- producent zawsze umieszcza informację o tym, na ile wystarczą jego filtry,

– regularnego jej prania- większość masek można swobodnie prać nawet w pralce.

Maska antysmogowa i przeciwpyłowa – najpopularniejsze modele

3M Półmaska wielokrotnego użytku

3M Półmaska 6200

Topex Półmaska przeciwpyłowa FFP1

Dedra Półmaska przeciwpyłowa FFP2

NEO Półmaska przeciwpyłowe z aktywnym węglem

3M Półmaska wielokrotnego użytku

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, odwiedź sklep budujesz.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór masek służących do ochrony dróg oddechowych

Zobacz szeroki wybór masek przeciw smogowych w sklepie budujesz.pl!

Maska antysmogowa i przeciwpyłowa – jak działa, jak wybrać?
5 (100%) 2 vote[s]