Malowanie pokoju, jak zaplanować, jak dobrać kolory, niezbędne akcesoria!

Malowanie pokoju może wykonać każdy. Nie jest to bardzo skomplikowana praca, jednakże przed malowaniem pojawia się wiele pytań. Jak pomalować pokój, aby wydawał się większy, wyższy, albo aby go rozjaśnić? Jak zaplanować malowanie? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

malowanie pokoju

Jak zaplanować malowanie pokoju

Malowanie ścian i sufitu to jeden z ostatnich etapów remontu, który nadaje mieszkaniu klimatu i nowego stylu. Zanim zabierzemy się do malowania warto się do tego przygotować:
1. Dobrze zaplanować sobie malowanie pokoju, wtedy gdy na zewnątrz jest około 18-22 stopni, ponieważ mieszkanie podczas malowania powinno być często wietrzone.
2. Zanim zabierzemy się do malowania trzeba zrobić zakupy: farba, pędzel to minimum.
3. Zanim użyjemy pędzel, należy z niego strzepać kurz.
4. Malowanie ścian powinno odbywać się przy świetle dziennym, aby dobrze widzieć pokrycie koloru.

Jak pomalować pokój ze względu na jego rozmiar

a) wąski – jeżeli pokój jest wąski i długi, ścianę frontową krótszą powinno pomalować się na ciemniejszy odcień, aby optycznie skrócić ten pokój. Sufit również można pomalować w ciemnym odcieniu, dzięki temu pomieszczenie optycznie się poszerzy. Innym sposobem jest zostawienie jasnych ścian, a pomalowanie podłogi np. w poziome pasy, które optycznie poszerzą pokój. Może to być dywan w paski, albo panele dwukolorowe.

b) duży – jeżeli dysponujemy bardzo dużym pokojem, ale chcemy aby mimo gabarytów dalej wydawał się on przytulny – możemy zastosować kilka trików. Ciemne kolory zmniejszają przestrzeń. Możemy więc zaszaleć z grafitem na ścianach i suficie. Możemy pozwolić sobie na mocne odcienie np. czerwień na ścianach. Świetnie do optycznego pomniejszenia pokoju nadają się tapety z dużymi wzorami. Dla osób lubiących wyzwania proponowane jest pomalowanie całego pokoju łącznie z sufitem i podłogą na jeden kolor. Pokój wtedy wygląda jak pudełeczko.

c) mały – jeżeli chcemy, aby mały pokój wydawał się większy możemy pomalować ściany na jasno np. jasny błękit. Jest to najprostszy sposób. Możemy do tego dodać także sufit w tym samym pastelowym kolorze co ściany – pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. Ściany mogą także zostać ozdobione np. jasną tapetą w drobne wzorki. Doda ona przestronności.

d) niski – jednym ze sposobów jest pomalowanie ścian na ciemny kolor, a sufit i podłogę zostawia się jasną. Pomieszczenie dzięki temu wyda się smuklejsze. Często stosowanym zabiegiem jest pomalowanie ścian na ciemno, ale pozostawienie szerokiego białego pasa przy suficie, który uniesie go optycznie. Trzecim sposobem jest zamontowanie na suficie lustra, które odbije cały pokój. Ewentualnie dla odważnych osób proponowane jest pomalowanie pokoju w pionowe pasy (może to być tapeta), która optycznie podwyższy pokój.

Jak pomalować ciemny pokój (jak rozjaśnić)

Wiele osób zmaga się z problemem okien na północ. Zazwyczaj w dzień jest dość ciemno. Jak rozjaśnić taki pokój?
• do pomalowania ścian najlepiej wykorzystać jasne pastelowe, ale naturalnie ciepłe kolory. Należy unikać zimnych odcieni. Świetnie sprawdzą się kolory, takie jak: morele, brzoskwinia, płowy, owsiany, bladożółty, czy miętowy.
• Wnętrze okna można pomalować białą farbą, aby odbijało światło.
• Unikamy ciemnych kolorów i ciemnych mebli.
• Sufit powinien być pomalowany na biało.

Zobacz niezbędne akcesoria malarskie w sklepie budujesz.pl!