Makita MLT100 – recenzja, opinie

Firma Makita przygotowała elektryczną pilarkę stołową, którą wykorzystać mogą przede wszyscy amatorscy miłośnicy stolarstwa – zarówno ci rozpoczynający swoją przygodę, jak i nieco bardziej zaawansowani hobbyści. Przedstawiamy recenzję piły Makita MLT100, dzięki której dowiesz się jakie dane techniczne posiada to narzędzia oraz jakie zalety.

Makita MLT100

Dane techniczne Makita MLT100

Zasilanie: elektryczne
Moc znamionowa: 1500 W
Prędkość obrotowa na biegu jałowym: 4300 obr./min
Maksymalna zdolność cięcia przy 90º – 93 mm
Maksymalna zdolność cięcia przy 45º – 65 mm
Średnica tarczy: 260 mm
Średnica otworu tarczy: 30 mm
Długość: 726 mm
Szerokość: 984 mm
Wysokość: 333 mm
Waga: 34,1 kg
Wyposażenie: tarcza tnąca, prowadnica wzdłużna, prowadnica kątowa, stół z odlewanego ciśnieniowo aluminium

Przeznaczenie Makita MLT100

Omawiana pilarka została przygotowana z myślą o realizacji standardowych prac stolarskich – jest w stanie bez problemu przeciąć elementy drewniane średniej grubości. W przypadku grubszych i twardszych obiektów, może okazać się niewystarczająca. Potwierdzeniem tego faktu jest moc znamionowa urządzenia, która nie przekracza granicy 1500 W. Parametr ten plasuje pilarkę na średniej półce jakościowej.

Podkreślić należy również to, że Makita MLT100 umożliwia zamontowanie tarcz o maksymalnej średnicy otworu wynoszącej 30 mm – nie będą to więc zbyt duże tarcze, okażą się one jednak wystarczające w przypadku realizacji standardowych zadań, zwłaszcza w ramach użytku amatorskiego. Na uwagę zasługuje z pewnością fakt zamontowania elektrycznego hamulca, który gwarantuje sprawne zatrzymanie ostrza. Wygodna jest także regulacja położenia tarczy tnącej. Jej ustawianie odbywa się za pomocą zamontowanych pokręteł i korb, co jest rozwiązaniem typowym dla tej klasy sprzętu.

Osoby, dla których stolarstwo to wyłącznie hobby, będą z pewnością zadowolone z możliwości zamontowania specjalnej osłony na zacisk szybkomocujący. Takie rozwiązanie gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Łatwość montażu osłony, a także nieco ograniczone parametr użytkowe każą przypuszczać, iż omawiana pilarka tworzona była w pierwszej kolejności z myślą dla hobbystów – dla profesjonalistów może okazać się ona nieco ograniczona, zwłaszcza w przypadku realizacji bardziej zaawansowanych zadań.

Zalety

I to właśnie pewnego rodzaju prostota użytku i możliwości dostosowywania pracy urządzenia to dwie największe zalety pilarki Makita MLT100. Jej obsługa nie powinna sprawić żadnych problemów, dlatego okaże się jak najbardziej odpowiednia dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze stolarką.

Potwierdzają to również liczne uproszczenia, na które zdecydował się producent sprzętu. Mowa tu między innymi o bardzo łagodnym rozruchu, przebiegającym w sposób płynny. Na pochwałę zasługuje także zastosowanie dwubiegunowego systemu ślizgowego, który umożliwia swobodne podnoszenie i opuszczanie tarczy, dzięki czemu każdy jest w stanie łatwo dostosować głębokość cięcia. Precyzję pracy zapewnia natomiast podziałka do pomiaru uciosu.

Na uwagę zasługuje więc pewnego rodzaju uniwersalność sprzętu, a także jego mobilność – po zakupie bądź wykonaniu wózka, jego przewożenie jest bardzo łatwe. Praca urządzenia jest stosunkowo cicha, a piła tnie w sposób precyzyjny i płynny. Podkreślić należy również jego niską cenę. Za nieco ponad 1500 złotych nie da się znaleźć zbyt zaawansowanego sprzętu, tym bardziej należy docenić sprawne i bezproblemowe cięcie drewna o średniej grubości omawianej pilarki.

Po stronie zalet zapisać należy również zastosowanie wszelkich niezbędnych zabezpieczeń, które dla niedoświadczonego użytkownika okażą się niezwykle istotne. Możliwość łatwego zamocowania osłony na tarczę, a także sprawnie wykonany hamulec sprawia, że praca przy pilarce jest w pełni bezpieczna. Warto zwrócić uwagę także na to, że produkt pozwala na zamontowanie urządzenia odsysającego (np. odkurzacza), które eliminuje nadmiar pyłów i wiórów.

Największe zalety Makita MLT100:
  • łagodny rozruch,
  • dwubiegunowy system ślizgowy,
  • podziałka do pomiaru uciosu,
  • mobilność,
  • łatwość wykorzystania,
  • systemy zabezpieczeń,
  • płynna, bezproblemowa praca.

Makita MLT100 Opinia

Nie da się ukryć, że pilarka MLT100 okaże się zbyt słaba i ograniczona, by korzystać z niego mogły większe firmy, które potrzebują urządzeń wydajnych i sprawdzających się w ramach ciągłej pracy z grubymi materiałami. Przekładają się na to nie tylko parametry użytkowe, ale również pewnego rodzaju ograniczenia konstrukcyjne sprzętu.
Aluminiowy stół urządzenia nie gwarantuje najwyższej stabilności i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Pewne ograniczenia dotyczą także dołączanych do zestawu przykładni oraz najważniejszych parametrów użytkowych (moc silnika, prędkość obrotowa). Wszystko to sprawia, że urządzenie przeznaczone jest wyłącznie do użytku prywatnego. W jego ramach spisuje się jednak bardzo dobrze.
Gwarantuje bezpieczną i w miarę płynną pracę, która okaże się wystarczająca w przypadku cięcia cienkiego drewna czy dostosowywaniu kształtu desek. Wszystko to jest natomiast możliwe za stosunkowo niewielką cenę.

Zobacz Makita MLT100 w sklepie budujesz.pl!