Lutownica transformatorowa czy oporowa? Jaką lutownicę wybrać, na co zwracać uwagę?

Lutownica to narzędzie, które przyda się wielu majsterkowiczom. Sprawdzi się zwłaszcza w trakcie wykonywania różnego rodzaju prac elektronicznych.

lutownica

Lutownica – czym jest i jak działa?

Lutownica jest narzędziem, które pozwala na łączenie spoiwem metali. Polega ono w pierwszej kolejności na stopieniu tego spoiwa. Jest nim cyna, a tak dokładniej, bo to jest głównie potoczna nazwa, stop składający się w 60 procentach z cyny, a w 40 z innego metalu, jak np. miedź, srebro czy ołów. Roztopione spoiwo łączy dwa metale, np. kable w bardzo trwały sposób.

Jak używać?

Jest to narzędzie bardzo proste w obsłudze, dlatego poradzi sobie z nią nawet zupełny amator w majsterkowaniu. Konieczne jest jednak zachowanie niezbędnych środków ostrożności, aby nie ulec poparzeniu.
Przed lutowaniem należy odłączyć od zasilania urządzenie elektryczne, które będzie przedmiotem pracy. Wszystkie metalowe elementy należy następnie wyczyścić i odtłuścić. Za pomocą lutownicy następnie trzeba rozgrzać wybrany element, by później przyłożyć do niego cynowy drut, czyli spoiwo. Cyna się roztopi i zasklepi metal. Po zastygnięciu będzie bardzo trwałym połączeniem.

Lutownica- rodzaje.

Jest wiele rodzajów lutownic. Niektóre z nich będą pasowały przede wszystkim do domowego majsterkowania, inne przeznaczone są dla profesjonalistów.

1. Lutownica grzałkowa, którą nazywa się także oporową.

Świetnie sprawdzi się w domowym warsztacie. Jej zalety to:
– niewielka waga,
– niska cena,
– wymienne groty, które można dopasować do rodzaju wykonywanej pracy i rodzaju elementów, na których praca będzie się odbywać.
Lutownicę tę wykorzystuje się do łączenia elementów elektronicznych.

2. Lutownica transformatorowa.

To urządzenie przeznaczone do dużych powierzchni i grubych kabli. Ma kilka zalet:
– szybko osiąga wymaganą temperaturę,
– ma dużą moc nagrzewania.
Ta lutownica jest jednak dość ciężka, przez co nie tak wygodna, jak choćby grzałkowa. Sprawdza się ponadto tylko tam, gdzie nie jest wymagana duża precyzja.

3. Lutownica gazowa.

To urządzenie niewielkie i bardzo wygodne. Nie wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego. Lutownica taka jest bardzo praktyczna. Może się przydać np. na podwórku, w zasadzie w każdym dowolnym miejscu. Jej wadą jest jednak niewielka moc.

4. Lutownica bateryjna.

Do zasilania tego rodzaju lutownicy używane są zwyczajne baterie. Jej ogromna zaleta jest na pewno wygodna użytkowania, mobilność. Baterie oznaczają jednak dużo mniejszą moc lutownicy oraz krótki czas działania. Lutownice bateryjne przeznaczone są do lutowania bardzo małych elementów elektronicznych.

5. Lutownica Hotair

Która wykorzystuje gorące powietrze. Doskonale sprawdza się w przypadku bardzo małych i delikatnych elementów elektronicznych.

6. Stacja lutownicza.

To bardzo profesjonalne narzędzie o dużych wymiarach. W skąd stacji wchodzą różnego rodzaju lutownice oraz kilka przydatnych w pracy narzędzi.

Jak wybrać?

Wybierając lutownicę, należy dokładnie sprawdzić jej parametry i zdecydować, które z nich mają znaczenie w planowanej pracy. Warto wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników:
1. Sposób jej użytkowania. Jeśli lutownica będzie wykorzystywana tylko w niewielkich pracach domowych, to doskonale sprawdzi się grzałkowa. Profesjonalistom potrzebne będą natomiast bardziej zaawansowane rozwiązania.
2. Wygoda. Dobra lutownica powinna wygodnie leżeć w dłoni, być lekka, aby nie powodować szybszego zmęczenia.
3. Możliwość pracy w terenie. Większość osób lutownicy będzie używała tylko w domu czy warsztacie. Czasem może pojawić się jednak potrzeba pracy na zewnątrz. Wtedy bardziej praktyczna będzie np. lutownica gazowa lub bateryjna.
4. Czas nagrzewania. Najszybciej, bo nawet w kilka sekund nagrzewają się lutownice transformatorowe.
5. Temperatura. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest regulator temperatury, dzięki któremu można ja dopasować do wybranego elementu.
6. Moc.
7. Grot.
8. Dodatki,
takie jak np. żarówka, która oświetla lutowane miejsce.

Lutownica- jaka moc będzie odpowiednia?

Moc lutownicy jest bardzo ważnym parametrem. Powinno się ją przede wszystkim uzależnić od tego, jakie elementy będą lutowane. W przypadku bardzo małych części optymalna będzie niewielka moc. Lutownice o mocy ponad 100W sprawdzają się przy dużych powierzchniach lub grubych kablach.

Jaki grot?

Rodzaj i wielkość grotu należy- podobnie jak moc- uzależnić od rodzaju lutowanych elementów elektronicznych. Im mniejsze części, tym grot również powinien być mniejszy. Można znaleźć groty w kilku kształtach: stożkowe, wkrętakowe lub cylindryczne.

ZDZ LT-75/45

YATO YT-8245

Profix 60103 40/65W

YATO YT-8273

Dedra DED7540

dedra-ded7540

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, odwiedź sklep budujesz.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór lutownic. 

Zobacz lutownice w sklepie budujesz.pl