Lutownica do 100 zł, ranking top 5 lutownic.

Lutownica należy do narzędzi, które powinny znajdować się w każdym domu. Producenci oferują nam różne modele, różniące się np. typem i rodzajem uchwytu czy mocą. Pojawia się zatem pytanie, na co zwrócić uwagę, w trakcie zakupu lutownicy? Jeżeli nie jesteś pewien, jaki produkt wybrać, skorzystaj z naszego poradnika z którego dowiesz się m.in.: jaka lutownica do 100 zł jest warta uwagi, a ponadto:

 • Jak działa lutownica
 • Jakie istnieją typy lutownic
 • Na co zwracać uwagę w trakcie wyboru lutownicy

Lutownica do 100

Jak działa lutownica?

Lutowanie polega na stapianiu spoiwa, a następnie przy jego pomocy łączenie dwóch metalowych elementów. Należy pamiętać o tym, że lutowany metal, powinien mieć wyższą temperaturę topnienia, niż spoiwo.

Typy lutownic

 • Grzałkowa – zwana również lutownicą oporową. Służy głównie, do łączenia elementów elektroniki. Posiada wymienne groty, dzięki czemu, możemy je dostosować w zależności od lutowanego przedmiotu.
 • Transformatorowa – Idealna do do lutowania przedmiotów o dużej powierzchni. Szybko się nagrzewają, co jest niewątpliwą zaletą. Jednak, są mało precyzyjne oraz stosunkowo ciężkie.
 • Gazowa – Lutownice do zadań specjalnych w terenie, nie wymagają podłączenia do gniazdka. Jednak, posiadają stosunkowo małą moc.
 • Stacja lutownicza – Zaawansowane urządzenie, utrzymujące odpowiednią temperaturę grotu lutownicy. Zazwyczaj wyposażone są w uchwyty, ułatwiające lutowanie.

Na co zwracać uwagę w trakcie wyboru lutownicy

 • Moc – Moc urządzenia powinniśmy dostosować w zależności od materiału, który planujemy lutować. W przypadku większych przedmiotów, warto zaopatrzyć się w lutownicę o mocy około 100 W. W przypadku, gdy planujemy lutować małe elementy, spokojnie możemy wybrać słabszą lutownicę.
 • Temperatura pracy – Wartość ta powinna być dopasowana, do przedmiotu, który planujemy lutować. Warto zainwestować w lutownicę, posiadającą opcję ustawienia temperatury grotu.
 • Czas nagrzewania – Nie jest to zbyt ważny czynnik, jednak warto na niego zwrócić uwagę. Jak wiadomo, im niższa wartość – tym lepiej.
 • Mobilność – W trakcie wyboru lutownicy, warto przemyśleć, gdzie będzie ona wykorzystywana. Jeżeli będzie ona używana w miejscu z dostępem do prądy, możemy zainwestować w klasyczną, przewodową lutownicę. Jednak, w przypadku, gdy mam zamiar używać jej w terenie, warto przemyśleć opcję bezprzewodową, taką jak lutownica gazowa.

Lutownica do 100 złotych – ranking najpopularniejszych modeli. 

ZDZ LT-75/45

YATO YT-8245

Profix 60103 40/65W

YATO YT-8273

Dedra DED7540

dedra-ded7540

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, odwiedź sklep budujesz.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór lutownic. 

budujesz.pl – Raj dla majsterkowicza!