Listwy przypodłogowe: ozdobne i praktyczne!

Listwy przypodłogowe są częścią sztukaterii – ozdobnych form, które maja urozmaicić wnętrze. Listwy te mogą mieć różne kształty, wzory i kolory – trzeba dobrać te aspekty do wyglądu pomieszczeń. Wśród wielu dostępnych rozwiązań nie jest to łatwe zadanie, bowiem producenci proponują nam listwy o różnych wysokościach i wykonane z różnych materiałów. Jak zatem wybrać odpowiednią sztukaterię?

Listwy przypodłogowe

Jak dobrać listwy przypodłogowe, aby uzupełniały nasze wnętrze?

Po pierwsze, musimy zwrócić uwagę na to, z czego wykonana jest nasza podłoga. Jeśli są to płytki (np. w kuchni czy w łazience) dobrze jest zainstalować listwy przypodłogowe wykonane z plastiku. Łatwo się czyszczą, większość produktów po prostu po nich spływa, słowem – są bardzo wygodne w użytkowaniu. Dla osób odważnych, ceniących nowatorskie rozwiązania, do płytek polecamy zamontowanie listew metalowych. Wyglądają one oryginalnie i podkreślą indywidualny charakter każdej kuchni – bo tam najlepiej pasują. Typowym rozwiązaniem podłogowym w kuchniach jest również gres – taka podłoga będzie równie dobrze wyglądać z listwami plastikowymi i metalowymi. A jeśli chcemy uzupełnić listwami pomieszczenie, którego podłoga stanowi parkiet lub jest ułożona z paneli? Tutaj sprawdzą się listwy przypodłogowe wykonane po prostu z drewna lub MDM-u (płyty pilśniowej). Uzupełnią przytulny charakter wnętrza i nadadzą mu wyrazu. Warto również pamiętać o tym, że istnieje uniwersalne rozwiązanie dla każdego typu pomieszczenia – jest nim listwa przypodłogowa w kolorze białym, wykonana właśnie z MDM-u – pasuje niemal do każdego wnętrza.

Jak zamontować listwy przypodłogowe, aby były trwałe?

Istnieją dwa sposoby montażu listew, o których warto pamiętać przy wykańczaniu pomieszczeń. Pierwszy z nich to doklejanie listew do ściany za pomocą specjalnego kleju lub silikonu. To rozwiązanie jest polecane dla osób, które nie planują przemalowywania ścian i są pewne, że montują listwy na długi czas. Minusem tego sposobu jest bowiem demontaż listew, które trzeba po prostu oderwać od ściany. Niszą się wtedy same listwy (można je połamać) oraz ściana, z której nierzadko przy takich działaniach odpada tynk. Drugim sposobem, który pociąga za sobą łatwy demontaż listew przypodłogowych, jest ich zaczepienie na specjalne klamry. Potrzebne nam będą jedynie kołki rozporowe i wkręty, a po dopasowaniu listew i ich zamocowaniu możemy cieszyć się piękną i trwała podłogą, którą, w razie potrzeby – ławo zmienimy, zdejmując po prostu klamry.

Jak docinać listwy przypodłogowe, aby ich nie zniszczyć?

Jest kilka zasad, o których musisz pamiętać, gdy samodzielnie przycinasz listwy przypodłogowe przygotowując je do montażu. Po pierwsze musisz mieć odpowiednie narzędzie, których dokonasz cięcia. Nie może być to nożyk malarski (stosowany czasem przez niedoświadczone osoby do przycinania listew plastikowych), ponieważ cięcie nie wyjdzie równe, a ty możesz zrobić sobie krzywdę. Zapomnij także o wszelkich piłkach z grubymi zębami i brzeszczotach – nie pozostawią one gładkiego cięcia, ale poszarpią listwę, przez co będzie do wyrzucenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w piłę ukosową, która pozostawi idealnie gładkie krawędzie listew. Pamiętaj! Jeśli listwy będą łączyć się ze sobą bezpośrednio, przycinaj je pod kątem 45 stopni, a jeśli masz zamiar zamontować osłonki na łączenia – wystarczy, że przytniesz listwy pod kątem prostym.

Zobacz listwy przypodłogowe w sklepie budujesz.pl