Kocioł do centralnego ogrzewania – jak wybrać, na co zwracać uwagę?

Aby ogrzać dom wiele osób decyduje się na kupno kotła gazowego. Jest to jeden z lepszych wyborów do uzyskania najwyższego komfortu w domu czy mieszkaniu np. w starej kamienicy. Jak jednak wybrać dobry kocioł do centralnego ogrzewania, który będzie miał odpowiednią moc? Te i inne informacje poniżej.

Kocioł do centralnego ogrzewania

Kocioł do centralnego ogrzewania – jak wybrać, na co zwracać uwagę

Czym jest ogrzewanie centralne – jaką funkcje pełni kocioł do centralnego ogrzewania

Ogrzewanie centralne polega na tym, że ciepło jest wytwarzane w jednym miejscu i rozprowadzane po całym budynku. Nie trzeba osobno ogrzewać każdego pomieszczenia. Nośnikiem ciepła najczęściej jest woda.
Kocioł służy do jej podgrzewania. To dzięki niemu woda jest ciepła, a my mamy ciepło w mieszkaniu. Rolą kotła jest zrobienie tego jak najskuteczniej i jak najtaniej.

Na co zwracać uwagę w trakcie wyboru kotła

a) moc – jeżeli jesteśmy w posiadaniu projektu domu bardzo łatwo jest określić moc kotła, jaki będzie potrzebny aby ogrzać daną powierzchnię. Jeżeli jednak nie posiadamy projektu, możemy założyć, że zapotrzebowanie energetyczne w kiepsko izolowanych budynkach wybudowanych przed 1980 rokiem wynosi od 140 do 160 W/m2. W słabo izolowanych budynkach, które zostały wybudowane między 1980, a 1995 od 80 do 100 W/m2. A w budynkach nowszych, wybudowanych po 1995 roku od 60 do 80 W/m2.
b) sterowanie – najczęściej do sterowania kotła używa się regulatora (często kotły mają go fabrycznie wbudowanego). Czasem stosuje się także termostaty elektroniczne, które mają więcej możliwości i można sterować temperaturą w określonych pomieszczeniach i w określonym czasie. Najczęściej stosowane są jednak regulatory pogodowe, które wartość kotła dobierają do pogody na zewnątrz.
c) instalacja – może być grawitacyjna bądź pompowa. Instalację zabezpieczyć można otwartym naczyniem wzbiorczym, albo przeponowym (czyli zamkniętym). Sposób prowadzenia instalacji także może być różny. Mamy do wyboru system jednorurowy, ale dwururowy. Instalacji powinien dokonać fachowiec.

Jak podłączyć kocioł na paliwo stałe

W zależności od tego czy instalacje centralnego ogrzewania są w systemie otwartym czy zamkniętym sposób podłączenia kotła będzie wyglądał inaczej.
Zaleca się, aby kocioł był podłączony do instalacji z zaworem trój lub czterodrożnym, co zapobiega zbyt szybkiemu wyczerpaniu się kotła.
Tak naprawdę podłączenie kotła powinno zostać powierzone osobie z odpowiednimi uprawnieniami i opracowane powinno zostać według schematu instalacji i parametrów technicznych. Dlatego dobrze powierzyć to zaufanej osobie.

Jak zabezpieczyć kocioł na paliwo stałe

Kotły na paliwo stałe charakteryzują się tym, że systematycznie należy dokładać do niego opał i usuwać popiół. Jest to dość uciążliwe i czasochłonne, ale całkiem tanie w porównaniu z innymi kotłami.

Ogniwo Kocioł węglowy S7WC stalowy 8kW

Termo-Tech Kocioł zasypowy KMS

Galmet Kocioł GT KWR 22

Viadrus Kocioł żeliwny U-22 BASIC

SAS Kocioł SAS NWT

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, odwiedź sklep budujesz.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór kotłów na paliwo stałe!

Zobacz więcej kotłów na paliwo stałe w sklepie budujesz.pl!