Jakie oświetlenie LED do łazienki wybrać? Jakie najlepsze?

Światło w łazience odgrywa bardzo dużą rolę, dlatego właśnie diody typu LED są dobrym rozwiązaniem – umożliwiają precyzyjne określenie nie tylko ilości światła, ale także jego kierunku, temperatury barwowej i innych parametrów. Przedstawiamy kompleksowy poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak dobrać oświetlenie LED do Twojej łazienki. oświetlenie led

Jak ustawić oświetlenie?

W łazienkach zwraca się uwagę na dwa typy źródeł światła:
zapewniające rozproszone, delikatne, ale jasne oświetlenie całego pomieszczenia (najczęściej jest to oświetlenie sufitowe);
oświetlenie lustra, które jest centralnym punktem funkcjonalnej łazienki.
Oświetlenie LED można też wykorzystać do podświetlenia dowolnych elementów architektonicznych lub funkcjonalnych, jednak w tym przypadku pełni ono przede wszystkim funkcje dekoracyjną – ważną, ale nie tak istotną, jak wymienione wyżej źródła światła.

Led czy halogen?

Do niedawna dominującym sposobem oświetlania łazienek w prestiżowych projektach były halogeny montowane w podwieszanym suficie. Rozwiązanie to jest z pewnością estetyczne, a dobre lampy halogenowe zapewniają równomierne i rozproszone oświetlenie, jednak – i to jest ich podstawowa wada, emitują światło żółte, a więc o zbyt wysokiej temperaturze barwowej. Z tego samego powodu nie stosuje się w łazienkach świetlówek.
W przypadku diod LED możliwe jest precyzyjne dobranie temperatury barwowej, co w praktyce sprowadza się do wyboru jednej z dwóch opcji:

  • zimna biel w łazienkach o wykończeniu ecru, kremowym itp.;
  • ciepła biel w łazienkach z klasycznym, białym wykończeniem;

Łazienki nowoczesne zwykle wymagają zastosowania kilku źródeł światła o różnej charakterystyce, aby jednocześnie podkreślić efekt estetyczny i zapewnić wysoką funkcjonalność, dlatego dobór tego rodzaju oświetlenia należy skonsultować najlepiej ze specjalistą z zakresu aranżacji wnętrz.

Jaka moc LED do łazienki?

W przypadku oświetlenia górnego sugeruje się użycie mocy około 0,8-1,1 W na każdy metr kwadratowy, przy czym należy pamiętać, że przelicznik ten dotyczy łazienek urządzonych klasycznie i źródeł podstawowych – oświetlenie sufitowe LED do łazienki często ma dodatkowe elementy dekoracyjne, np. kryształki lub fantazyjne klosze, co powoduje, że spora część światła de facto ulega rozproszeniu i nie zwiększa wyraźnie jasności pomieszczenia. W taki jednak przypadkach zwykle producent podaje, jaka jest wielkość łazienki, którą dany model lampy LED może efektywnie oświetlać.

Lampy czy taśmy?

Użycie tej alternatywy nie jest do końca uprawnione, ponieważ lampy LED i taśmy świetlne mogą się doskonale uzupełniać. Lampy LED, a więc wszystkie „żarówki” używane w oświetleniu głównym, kinkiety itd. są elementami przede wszystkim funkcjonalnymi, jeśli zaś chodzi o taśmy LED do łazienki, mogą być one elementem dekoracyjnym, np. dookoła wanny lub spełniać odmienną funkcje niż lampy główne, np.:

  • lustra z oświetleniem LED do łazienki często wykorzystują właśnie umieszczone dookoła taśmy diodowe;
  • taśmę można wykorzystać do stworzenia delikatnego „oświetlenia nocnego”, np. umieszczając ją tuż nad podłogą wokół całej łazienki.

Zastanawiając się nad tym, jaka taśma LED do łazienki będzie najlepsza, należy kierować się jej walorami estetycznymi i funkcjonalnymi, szczególną uwagę zwracając na umieszczenie jej w wodoodpornym korytku, dzięki któremu instalacja elektryczna będzie chroniona przed wilgocią. Oczywiście w pobliżu wanien czy kabin stosuje się tylko taśmy wodoodporne (IP67, ewentualnie IP44 zasilanie na 12V). Takie same warunki musi spełnić obudowa LED do łazienki lub lampa LED, jeśli mają być zainstalowane w tym samym miejscu. Nigdzie w łazience nie wolno stosować oświetlenia o ochronie niższej niż IP21.

Inne kryteria wyboru

Czym kierować się przy wyborze lamp LED do łazienki? Bardzo ważna jest ich żywotność – zasadniczo wszystkie diody mają długo okres eksploatacji, jednak w przypadku porównywania dwóch podobnych modeli właśnie to może być czynnikiem rozstrzygającym. Poza tym należy zwrócić uwagę na sposób montażu, możliwość łatwej wymiany źródła światła (nie w każdej lampie jest to proste) i trwałość użytych do wyrobu lampy komponentów.

Jakie oświetlenie LED do łazienki wybrać?

Poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszego oświetlenia LED do łazienek w oparciu o sklep budujesz.pl

Elita Kinkiet OLIVIA LEDElita Kinkiet SARA LEDElita Kinkiet KWADRO LEDPhilips LED myLIVING SILKPhilips LED myBATHROOM HOTSTONE
Elita Kinkiet OLIVIA LEDElita Kinkiet SARA LEDElita Kinkiet KWADRO LEDPhilips LED myLIVING SILKPhilips LED myBATHROOM HOTSTONE
sprawdź cenę w budujesz.plsprawdź cenę w budujesz.plsprawdź cenę w budujesz.plsprawdź cenę w budujesz.plsprawdź cenę w budujesz.pl

Sprawdź też pełną ofertę oświetlenia LED do łazienek na stronie budujeszpl