Jaka łuparka do drewna? Jak wybrać, na co zwracać uwagę?

Łuparka do drewna, jest urządzenie, dzięki któremu w znaczny sposób obniżymy czas trwania operacji rozłupywania drewna. Jednak jak wybrać urządzenie, żeby spełniało swoją funkcję? Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak wybrać jaka łuparka do drewna, będzie odpowiednia do Twojego domu i na co zwracać uwagę w trakcie wyboru.

Łuparka do drewna

Czym jest łuparka do drewna?

Łuparka do drewna, jest to nic innego jak forma mechanicznej siekiery.  Umożliwia ona w krótkim czasie i użyciu przez operatora znikomej siły rozłupać nawet nawet największe sztaby. Ponadto, jest prosta w obsłudze, dzięki czemu każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Co więcej, łuparki do drewna są znacznie bezpieczniejsze, aniżeli piły, czy też rąbanie drewna przy pomocy klasycznej siekiery.

Łuparka do drewna – jakie występują typy

  • łuparka elektryczna – Najmniej awaryjny typ łuparek, posiada mniejszą moc, aniżeli łuparki spalinowe. Sprawia to, iż są trudniejsze w obsłudze, ponieważ łatwiej doprowadzić do przegrzania, a w efekcie uszkodzenia sprzętu.
  • łuparki spalinowe –  Posiadają dużą moc, jednak wymagają częstych przeglądów technicznych. Co więcej, ich sporą wadą jest wysoki poziom emitowanego przez nie hałasu. Sprzęt znacznie mniej awaryjny, aniżeli wersja elektryczna.
  • łuparki hydrauliczne – Łuparka do zadań specjalnych. Dysponują one największą mocą spośród wszystkich łuparek. Przy ich pomocy, jesteśmy w stanie rozłupać nawet najtwardsze drewno. Niestety, w porównaniu do pozostałych typów, łuparka hydraliczna posiada bardzo wolne działanie. Jednak duża siła oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne, całkowicie rekompensują tę niedogodność.

Jaką łuparkę do drewna kupić

W zależności od naszych wymagań powinniśmy się zdecydować na elektryczną, spalinową lub hydrauliczną łuparkę. Pierwszy typ polecam użytkownikom, którym szczególnie zależy na niskim hałasie w trakcie pracy oraz którzy nie wymagają dużej mocy od łuparki. Łuparka spalinowa, nada się idealnie dla tych, którzy potrzebują łuparki do rozłupywania średniego rozmiaru pniaków. Natomiast, łuparka hydrauliczna, polecana jest tylko i wyłącznie, w przypadku, gdy mamy do czynienia z dużymi, twardymi pniakami.

Oprócz rodzaju zasilania, ważną rzeczą, na którą trzeba zwracać uwagę, jest jej typ konstrukcji. Wyróżniamy dwa główne rodzaje:

  • łuparkę poziomą – Najpopularniejszy rodzaj, idealnie nadaje się do łupania małych pniaków. Co więcej, dzięki wysoko ułożonemu blatowi, urządzenie nie wymaga od użytkownika nadmiernego schylania się.
  • łuparka pionowa – Urządzenie nastawione, na obróbkę długich pniaków. Jej wadą jest fakt, iż jest znacznie mniej wygodna w obsłudze, niż łuparki poziome.

 Łuparka do drewna, czy warto kupić?

Jeżeli, obrabiamy większe ilości drewna, zdecydowanie warto zdecydować się na zakup łuparki. Jest stosunkowo tania w eksploatacji i znacznie szybsza oraz bezpieczniejsza, niż najczęściej stosowana do łupania drewna siekiera.

Łuparki do drewna, ranking top 5.

Atika Łuparka hydrauliczna ASP 5 N

Proma Łuparka do drewna HSP-12/450

NAC Łuparka elektryczna do drewna 1500W 4T

Atika Łuparka hydrauliczna ASP 6L 2800W

Proma Łuparka do drewna HSP-8/350

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, odwiedź sklep budujesz.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór łuparek do drewna!

Zobacz więcej łuparek do drewna w sklepie budujesz.pl!