Jak wybrać wkrętarkę do płyt gipsowych? Top 5 najlepszych wkrętarek!

Wkrętarka to płyt gipsowych nie musi być urządzeniem szczególnie wyrafinowanym. Ponieważ gips jest materiałem miękkim, udar nie jest do niczego potrzebny. Najtańsze, amatorskie wkrętarki, kosztują już około 200 złotych, ale za profesjonalny sprzęt trzeba zapłacić 10 razy więcej. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, żeby nie przepłacić? Przedstawiamy kompleksowy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jaka wkrętarka do płyt gipsowych jest najlepsza, i którą warto kupić. wkrętarka do płyt gipsowych

Jak ocenić wkrętarkę?

Oczywiście, że wkrętarki znanych producentów będą droższe – to najczęściej cena, jaką należy ponieść w związku z większą trwałością narzędzi. Aby jednak wiedzieć, jaka wkrętarka będzie odpowiednia, należy najpierw określić własne potrzeby. Do przykręcenia kilku płyt gipsowych nie warto kupować drogiej wkrętarki pneumatycznej, ale w przypadku osób, które remontami zajmują się zawodowo, taki wydatek może być usprawiedliwiony.
Nie należy też zaczynać porównania od cen – o wartości wkrętarki do płyt gipsowych nie decyduje kwota do zapłaty tylko to, w jakim stopniu dany model zaspokaja określone potrzeby użytkownika.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkrętarki do płyt gipsowych?

Zasilanie

Wybór w tej kwestii jest ograniczony do wkrętarek z zasilaniem sieciowym lub pneumatycznym. Pierwsze są tańsze, ale mniej trwałe i nieco głośniejsze od pneumatycznych. Oczywistym problemem jest fakt, że wkrętarki pneumatyczne wymagają dodatkowego osprzętu, a ich zwiększona wytrzymałość nie będzie widoczna w amatorskim użytkowaniu – w takich sytuacjach lepiej sprawdzi się dobra wkrętarka sieciowa niż kiepska pneumatyczna.

Przekładnia

W większości przypadków wkrętarki mają tylko 1 bieg, ale lepsze modele do użytku profesjonalnego mają przekładnie dwubiegowe. Dzięki temu praca postępuje sprawniej, a sam silnik poruszający końcówką nie zużywa się tak szybko.

Waga

Im mniejsze i lżejsze urządzenie, tym wygodniej jest się nim posługiwać, choć należy pamiętać, że zwykle wkrętarki, które ważą najmniej, mają też najmniejszą moc, i to może być problemem – znalezienie równowagi między odpowiednią mocą i akceptowalną wagą jest kwestią bardzo indywidualną.

Moc

Do karton-gipsu w zupełności wystarczają wkrętarki o mocy około 500 W, natomiast profesjonaliści częściej wybierają narzędzia mocniejsze, z silnikami o mocy przekraczającej nawet 750 W. Im większa moc, tym szybciej i łatwiej będzie przykręcić płyty, jednak w warunkach domowych nie jest to najważniejszy parametr.

Prędkość obrotowa i moment obrotowy

Prędkość jest czymś oczywistym – im większa, tym szybciej można wkręcać kolejne wkręty, jednak równie ważnym parametrem jest moment obrotowy, czyli siła, która decyduje o tym, jak bardzo da się dokręcić wkręt. Im jest większym, z tym twardszymi materiałami poradzi sobie wkrętarka i tym głębiej dociągnie wkręty.

Wkrętarki akumulatorowe do rigipsów?

W warunkach domowych można pokusić się o przykręcanie płyt gipsowych wkrętarką akumulatorową. Zwykle jednak narzędzia te mają niewielką prędkość i niski moment obrotowy, co sprawia, że praca nimi nie jest w tym przypadku wygodna. Dodatkowym problemem są same akumulatory, które nie wystarczają na długo i bardzo często nie można ustawić nawet jednej ściany, zanim wkrętarka odmówi posłuszeństwa.

Opcje i akcesoria

Biegi

Najlepsza wkrętarka do płyt gipsowych musi być po prostu dostosowana do zadań, jakie przed nią stoją. Przydatną opcją zwiększającą funkcjonalność narzędzia jest bieg wsteczny (bieg prawo/lewo), który pozwala również na szybkie wykręcenie wkrętów, a nie tylko ich dokręcanie.

Magazynek na wkręty

W zastosowaniach profesjonalnych duże znaczenie ma na przykład magazynek na wkręty – nie jest to rozwiązanie stosowane często, ponieważ znacząco zwiększa masę urządzenia, jednak w przypadku konieczności ustawienie większych ścian jest to rozwiązanie nader praktyczne.

Wykonanie

Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na materiały – sztywne, odporne tworzywa są dobre na obudowę korpusu, ale sam uchwyt powinien być wykończony materiałem zapewniającym pewny chwyt i wysoki komfort pracy, dlatego wiele wkrętarek z górnej półki ma uchwyty gumowane.

Jaką wkrętarkę do regipsów wybrać?

Poniżej prezentujemy zestawienie 5 najpopularniejszych wkrętarek do płyt kartonowo-gipsowych w oparciu o sklep budujesz.pl

Dewalt DCK211C2Makita TD0101FMakita FS4300Black&Decker MT218KBMakita FS2700
Graphite 59G392Makita TD0101FMakita FS4300Black&Decker MT218KBMakita FS2700<
sprawdź cenę w budujesz.plsprawdź cenę w budujesz.plsprawdź cenę w budujesz.plsprawdź cenę w budujesz.plsprawdź cenę w budujesz.pl

Zobacz wkrętarki do regipsów w sklepie budujesz.pl