Jak oszczędzać prąd w domu? Na co zwracać uwagę?

Większość z nas lubi oszczędzać, wielu z nas musi oszczędzać, aby związać koniec z końcem. Jak oszczędzać na prądzie w domu? Dokładnie opisujemy ten aspekt poniżej.

Jak oszczędzać prąd

Jak oszczędzać prąd – Wybieranie energooszczędnego sprzętu

Istnieją pewne podstawowe zasady, którymi należy się kierować podczas wyboru sprzętu do naszego mieszkania/domu:
1. Należy szukać sprzętu energooszczędnego.
2. Należy pamiętać, że urządzenia nie powinny pracować 24h na dobę, ponieważ nawet te energooszczędne zużywają wtedy dużo energii.
3. Kupując nowy sprzęt, mamy do wyboru klasę energetyczną. Która będzie najlepsza? Najlepiej kupować sprzęty z klasą najwyższą czyli A. Jednakże im większy sprzęt, tym więcej energii będzie pobierał, więc tutaj nawet żadna klasa nie pomoże, jeżeli wybieramy największą lodówkę z asortymentu. Każda mniejsza lodówka (nawet innej klasy np. B) pobierze mniej prądy niż ogromna lodówka klasy A.

Tryb czuwania – czym jest i dlaczego należy na niego uważać

Tryb czuwania – jest to jeden ze sposobów oszczędzania energii, na który należy jednak uważać. Charakteryzuje się on tym, że sprzęt w trybie czuwania jest cały czas w gotowości, ale pobiera mniej energii niż gdyby był włączony. Wyłączanie telewizora za pomocą pilota ustawia go w tryb czuwania. Wiemy to dzięki kontrolnej lampce na telewizorze, która cały czas świeci.

Jak się jednak okazuje mimo, że urządzenie w stanie czuwania powinno pobierać mniej energii, pobiera jej i tak sporo. Wiele osób zbyt często używa trybu czuwania zamiast po prostu wyłączyć sprzęt. Przez co cały czas pobierana jest energia. Gdybyśmy urządzenia wyłączali, a do tego jeszcze odłączali do prądu, moglibyśmy zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie.

Jak oszczędzać prąd – Energooszczędne żarówki

Żarówki energooszczędne inaczej zwane są świetlówkami kompaktowymi. Charakteryzują się one tym, że zużywają około 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki. Dzięki temu zmniejsza się emisja dwutlenku węgla do atmosfery i oszczędzamy pieniądze z domowego budżetu.

Żarówki energooszczędne, w przeciwieństwie do zwykłych żarówek zawierają rtęć. Dlatego należy być czujnym i nie wyrzucać ich do śmieci.

Świetlówki kompaktowe mają jeszcze kilka innych zalet: mniej męczą wzrok, są bezpieczniejsze dla oczu, są trwalsze, a także mniej się nagrzewają niż żarówki zwykłe.
Wyłączanie światła
• To podstawa oszczędnego życia w domu. W pomieszczeniach, w których nie przebywamy, nie powinno zostawiać się zapalonego światła. Żarówki niszczą nas wzrok, dlatego im dłużej możemy korzystać ze światła dziennego – tym lepiej. Dlatego warto np. biurko postawić zaraz obok okna.
• Do mieszkań (w szczególności do pomieszczeń, gdzie najczęściej przebywamy) warto zakupić żarówki LED, które zużywają o wiele mniej prądu niż żarówki klasyczne.
• Jeżeli posiadamy w mieszkaniu żyrandol, warto zastanowić się nad podwójnym włącznikiem. Dzięki niemu nie musimy zapalić wszystkich żarówek naraz, kiedy nie jest to konieczne.
• Ściany i sufity warto malować na jasne kolory, dzięki temu rzadziej w dzień jest potrzeba zapalania światła.

Zobacz energooszczędne oświetlenie w sklepie budujesz.pl