Jak odnowić stare meble, jak się przygotować, na co zwracać uwagę?

Drewniane meble dość szybko się starzeją i po kilku latach od zakupu, są oszpecone pęknięciami, wgnieceniami, ubytkami farby i innymi oznakami użytkowania. Na szczęście, meble można łatwo odnowić i ponownie cieszyć się ich urodą, bez wydawania dużych pieniędzy. Podpowiadamy – jak odnowić stare meble!

jak odnowić stare meble

Jak odnowić stare meble – niezbędne rzeczy

Renowację mebli należy przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na dworze. Akcesoria potrzebne do odnowienia mebli, znajdziesz w swoim domu. Będzie to na przykład papier ścierny, szlifierka, farba do drewna oraz lakier i kilka pędzli. Przyda się także maska ochronna na twarz.

Co można zrobić, by poprawić wygląd mebli?

  • Usuń widoczne ślady zniszczenia – jeśli na blacie jest dużo śladów po kubkach, wosku lub innych zanieczyszczeniach, usuń je odpowiednimi środkami. Możesz umyć blat wodą z dodatkiem wody z mydłem, jednak unikaj nadmiaru wilgoci. Zastanów się, czy najbardziej widoczna część mebli, czyli blat, nie wymaga wymiany.
  • Napraw meble – stare meble są często powykrzywiane, a jeśli były wyposażone w szuflady, mogą się one blokować. Możesz naprawić to samodzielnie za pomocą wkrętarki i hebla, lub zanieść meble do stolarza do poprawek. Konieczna może okazać się na przykład wymiana blatów lub innych części.
  • Usuń starą farbę – nic tak nie szpeci mebli, jak poodpryskiwana farba. Możesz ją usunąć tępą stroną noża (jeśli jest to łuszcząca się farba olejna), lub wyczyścić mebel za pomocą szlifierki z miękką tarczą. Zwróć uwagę na odpowiednią wentylację.
  • Użyj szpachlówki – stare meble, mogą mieć wgniecenia oraz szpary, które będą się rzucały w oczy nawet po ich pomalowaniu. Równą powierzchnię osiągniesz, używając szpachlówki i szlifując ją papierem ściernym o coraz mniejszej gradacji.
  • Wygładź powierzchnię mebla – najłatwiej jest to zrobić za pomocą szlifierki z miękką tarczą, lub papierem ściernym. Dzięki wygładzeniu powierzchni, mebel będzie wyglądał lepiej po pomalowaniu.
  • Pomaluj mebel na ulubione kolory – renowacja mebli ma tę zaletę, że możesz idealnie dobrać kolor mebli do wystroju pomieszczenia. Meble możesz także oczyścić z farby i jeśli faktura drewna Ci się podoba, pomalować je lakierem bezbarwnym.
  • Nie bój się dekoracji – meble będą wyglądały jeszcze lepiej, jeśli ozdobisz je za pomocą takich technik, jak na przykład decoupage czy malowanie wzorów farbą w spreju z użyciem szablonu.
  • Wymień zużyte elementy – jeśli zastąpisz zużyte klamki lub gałki szuflad za pomocą nowszych, znacznie poprawi to ogólne wrażenie.

Jak odnowić stare meble – niezbędne narzędzia!

Bosch Szlifierka kątowa GWS 850 CE

Tytan Szpachlówka naturalna biały

Kubala Szpachla nierdzewna

Topex Zestaw pędzli

Bosch GWS 850 CEtytan-szpachlowka-naturalna-bialykubala-szpachla-nierdzewnatopex-zestaw-pedzli
Sprawdź!Sprawdź!Sprawdź!Sprawdź!

 

Jeżeli szukasz czegoś więcej, sprawdź szeroką ofertę sklepu budujesz.pl

Zobacz szeroki wybór narzędzie do renowacji mebli w budujesz.pl!