Jak dbać o drewno? Doradzamy, jak pielęgnować drewniane powierzchnie!

Drewno, które narażone jest na wilgoć i zmiany temperatury, z czasem zaczyna gnić i niszczeje. Aby spowolnić ten proces, stosuje się odpowiednie środki do pielęgnacji drewna. Doradzamy – jak dbać o drewno!

Jak dbać o drewno

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na drewno?

Przedmioty wykonane z drewna, niszczeją pod wpływem takich czynników, jak:

  • wilgoć
  • brud
  • zmiany temperatury
  • owady (np. korniki)
  • pleśń i grzyby

Gdy drewno jest osłabione, proces niszczenia znacznie przyśpiesza i uratowanie przedmiotu czy mebla, jest bardzo trudne. Znacznie łatwiej jest zapobiegać uszkodzeniom.

Jak dbać o drewno? Jak zabezpieczyć?

Przede wszystkim, należy chronić drewno przed szkodliwymi czynnikami, przez unikanie przechowywania przedmiotów w nieprawidłowych warunkach. Jeśli przedmiot lub mebel jest malowany, sprawdzajmy regularnie stan powłoki i w razie potrzeby, pomalujmy go ponownie. Przedmioty narażone na częste zmiany temperatury, będą niszczyły się znacznie szybciej i mogą pękać. Meble i instrumenty drewniane, mogą pękać lub wypaczać się, gdy będą przechowywane w zbyt niskiej wilgotności.

Warte polecenia są także preparaty, które poprawiają strukturę drewna i konserwują je, które zawierają na przykład wosk pszczeli i pokost. Ciekawy efekt wizualny zapewnią także preparaty, które wnikają w strukturę drewna i delikatnie je koloryzują. Osoby preferujące tradycyjne podejście, mogą po prostu pomalować drewno farbą olejną.

Szczególnej pielęgnacji wymagają tarasy wykonane z drewna. Należy zwrócić uwagę na to, z jakiego gatunku zostały one wykonane i następnie dopasować do niego sposób pielęgnacji. Często spotkamy się z drewnem egzotycznym, na które nie można nakładać zwykłych lakierów.

Jak przeprowadzić konserwację podniszczonego drewna?

Drewno można konserwować na wiele sposobów. Jeśli jest ono mocno podniszczone i brudne, zaczynamy od zerwania niepotrzebnej powłoki farby oraz wyczyszczenia drewna za pomocą szczotki z niewielką ilością wody z mydłem.

Następnie można zaimpregnować drewno za pomocą preparatów, które przenikają do jego wnętrza i chronią przed wilgocią. Impregnat jest niezbędny w przypadku płotów i innych przedmiotów z drewna, które znajdują się na zewnątrz naszego domu.
W zależności od naszych upodobań, drewno można pomalować nieprzezroczystą farbą, lub zastosować transparentny lakier. Niektóre preparaty do drewna, tworzą na jego powierzchni śliską powłokę, która uniemożliwia przenikanie do wnętrza wody. Dzięki nim, rozwój grzybów i pleśni będzie utrudniony, co przedłuży żywotność przedmiotów.

HartzLack Lakier Super Strong

Sadolin Impregnat powłokotwórczy

VIDARON Lakier

Drewnochron Lakierobejca 2w1

Domalux Classic Silver

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, odwiedź sklep budujesz.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór produktów do pielęgnacji oraz ochrony drewna!

Zobacz więcej preparatów do ochrony drewna w sklepie budujesz.pl!