Hitachi DS12DVF3 – recenzja, opinie

Zestaw Hitachi DS12DVF3 składa się z akumulatorowej wiertarko-wkrętarki oraz wyposażenia dodatkowego, w skład którego wchodzi między innymi latarka i walizka transportowa.

Hitachi DS12DVF3

Dane techniczne Hitachi DS12DVF3

 • Maksymalny moment obrotowy: 26 Nm
 • Prędkość obrotowa bez obciążenia: 0-350/1050 obr./min
 • Pojemność akumulatora: 1,5 Ah
 • Napięcie akumulatora: 12 V
 • Uchwyt roboczy: 12 mm
 • Czas ładowania: ok. 30 min
 • Waga (z akumulatorem): 1,5 kg
 • Maksymalna średnica wiercenia w stali: 12 mm
 • Maksymalna średnica wiercenia w drewnie: 25 mm
 • Maksymalna średnica wkrętów maszynowych: 6 mm
 • Maksymalny wymiar wkrętów do drewna: 5,8×63 mm
 • Długość całkowita: 198 mm
 • Wyposażenie: elektryczny hamulec zwiększający efektywność pracy, rękojeść typu Soft Grip, 2-biegunowa przekładnia, zmiana kierunku obrotów, 22-stopniowe sprzęgło, hak regulowany
 • W zestawie: latarka, ładowarka, akumulatory 2×1,5 Ah, zestaw bitów, walizka transportowa

Przeznaczenie

Omawiana wiertarko-wkrętarka dedykowana jest przede wszystkim amatorom, którzy jednak mają do czynienia ze zróżnicowanymi pracami o profilu remontowo-wykończeniowym. Ich wykonanie gwarantuje między innymi 22-stopniowe sprzęgło, dzięki któremu siła dokręcania wkrętów regulowana jest w sposób płynny. To samo tyczy się 2-biegunowej przekładni, jednak funkcja ta jest standardem w przypadku tej klasy urządzeń.

Do zestawu producent dołącza dwa akumulatory o pojemności po 1,5 Ah każdy. Nie pozwolą one co prawda na wielogodzinną, nieprzerwaną pracę, jednak z pewnością okażą się w zupełności wystarczające w przypadku typowego remontu. Ewentualne przerwy na doładowanie akumulatorów nie będą natomiast długie, gdyż urządzenie korzysta z 30-minutowej ładowarki.

Podkreślić należy fakt, iż jest to sprzęt bezudarowy, co w przypadku tej półki cenowej jest w pełni zrozumiałe. Wszystko to sprawia, że urządzenie może zostać wykorzystane jedyne do pracy w standardowych materiałach, takich jak chociażby tworzywa sztuczne, drewno czy metal. W przypadku materiałów twardszych, sprawne funkcjonowanie wiertarko-wkrętarki Hitachi DS12DV3 okaże się niemożliwe. Decydując się na zakup urządzenia, warto sprawdzić, czy w zestawie znajduje się dodatkowy zestaw bitów.

Zalety

Do najmocniejszych stron omawianego produktu bez wątpienia należą szerokie możliwości regulacji jego pracy. Za sprawą wspomnianego 22-stopniowego sprzęgła, 2-biegunowej przekładni, a także możliwości zmiany kierunku obrotów, będzie on w stanie zrealizować wszelkie typowe zadania remontowo-wykończeniowe.

Użytkownicy mogą być również zadowoleni z dołączanej do zestawu latarki. Jej główka jest ruchoma, dzięki czemu może zostać wykorzystana także w trudno dostępnych miejscach. Podkreślić należy ponadto zastosowanie sprawnego, elektrycznego hamulca, za sprawą którego możliwa jest bardzo precyzyjna praca – nie zachodzi bowiem obawa, że wkręt zostanie przekręcony. Pracę ułatwia także hak regulowany w 5 pozycjach.

Obudowa wiertarko-wkrętarki jest solidna i spełnia wszelkie wymagania stawiane produktom tej klasy. Na uwagę z pewnością zasługuje gumowana rękojeść. Została ona wykonana w technologii Soft Grip, dlatego pewnie leży w dłoni i jest bardzo wygodna.

Najważniejsze zalety Hitachi DS12DVF3:
 • szerokie możliwości regulacyjne, które umożliwiają: 22-stopniowe sprzęgło, 2-biegunowa przekładnia oraz możliwość zmiany kierunku obrotów,
 • dwa akumulatory,
 • szybka, 30-minutowa ładowarka,
 • dodatkowe wyposażenie w postaci latarki, zestawu bitów, haka regulowanego,
 • wygodna rękojeść typu Soft Grip.

Opinia Hitachi DS12DVF3

Przedstawione wyżej zalety urządzenia pozwalają sądzić, iż okaże się ono w pełni funkcjonalne i pozwoli na realizację zarówno standardowych zadań, jak i tych wymagający nieco większej siły. Nie jest ono jednak bez wad. W pierwszej kolejności wspomnieć należy o niskim, jak na tę klasę sprzętu, momencie obrotowym (26 Nm). Przekłada się on na zdecydowane ograniczenie możliwości wykorzystania urządzenia.

Przyczepić można się także do niskiej prędkości obrotowej, której maksymalna wartość równa jest 1050 obr./min. Użytkownicy wskazują uwagę także na stosunkowo niską żywotność akumulatorów oraz problemy z odpowiednim dokręceniem uchwytu w niektórych sytuacjach. Maksymalne średnice wiercenia w drewnie i stali również nie powalają.

Powyższe zarzuty dotyczą jednak przede wszystkim pracy o profilu profesjonalnym. Amatorzy majsterkowicze z pewnością będą zadowoleni z niewielkich rozmiarów urządzenia, jego niskiej wagi oraz wygodnego uchwytu, który bardzo ułatwia pracę w szczególnie trudno dostępnych miejscach. Szkoda jedynie, że producent nie zdecydował się na zamontowanie w obudowie wiertarko-wkrętarki dodatkowej lampki, która oświetlałaby przestrzeń roboczą. Latarkę dołączaną do zestawu trzeba gdzieś postawić, a to nie zawsze jest możliwe.
Podsumowując, Hitachi DS12DVF3 zalecana jest przede wszystkim do użytku domowego. Może okazać się ona nieco zbyt słaba podczas szczególnie trudnych i długotrwałych prac.

Zobacz Hitachi DS12DVF3 w sklepie budujesz.pl!