Gwoździarka, czym jest, jak działa? Ranking najlepszych gwoździarek!

Jeśli przeprowadzasz w swoim domu remont i męczy cię ręczne wbijanie gwoździ, lub masz firmę budowlaną i chcesz, aby prace wykonywane w ramach jej działalności przebiegały sprawniej i szybciej, rozważ zakup profesjonalnej gwoździarki. Gwoździarka – co to jest? To urządzenie, które dzięki zawartemu w nim mechanizmowi pneumatycznemu pozwala wbijać gwoździe w bardzo szybkim tempie. Usprawnia pracę domowych majsterkowiczów i profesjonalnych robotników, sprawia, że zaoszczędzone na wbijaniu gwoździ ręcznie siły można przeznaczyć na inne czynności. Zaletą gwoździarki jest również to, że nie trzeba jej za każdym razem ładować, posiada bowiem pasy, na których znajdują się gwoździe – od to do nawet 300 w jednym pasie. Z racji tego sposobu ładowania określa się nawet pistoletami na gwoździe. Popraw komfort swojej pracy i zainwestuj więc w gwoździarkę!

gwoździarka

Jak działa gwoździarka?

Urządzenie to posiada mechanizm pneumatyczny, dzięki czemu gwoździe wbijane są w materiał bardzo szybko i z dużą mocą. Kompresor powietrza zawarty w obudowie, po naciśnięciu spustu gwoździarki uruchamia tłok, który z kolei powoduje wyskoczenie gwoździa na zewnątrz urządzenia i wbicie go w dany materiał. Później następuje załadowanie kolejnego gwoździa. Urządzenie to znacząco poprawia komfort pracy i przyspiesza jej realizację, a co za tym idzie – oszczędza nasz czas i siły. W zależności od potrzeb i materiału, w który wbijany będą gwoździe, producenci oferują wiele rodzajów gwoździarek.

Jaka gwoździarka najlepsza? Którą wybrać?

Gwoździarki dzielą się na wiele różnych rodzajów, m.in. ze względu na rodzaj zasilania. Mamy więc gwoździarki pneumatyczne, gazowe czy akumulatorowe. Urządzenia działające na zasadzie mechanizmu pneumatycznego są najmniej problematyczne, bowiem nie trzeba ich ładować – pracują po podłączeniu ich do prądu kablem. Jeśli jednak podłączenie do gniazdka lub długość kabla stanowi dla ciebie ograniczenie, możesz zainteresować się gwoździarkami gazowymi lub akumulatorowymi. Gwoździarki gazowe działają dzięki pracy zawartego w zbiorniku propan-butanu – dochodzi tam do kontrolowanych mikrowybuchów, które wyzwalają udar, a tym samym wbijają gwóźdź w pożądany materiał. Minusem takiej gwoździarki jest konieczność cyklicznej wymiany zbiorniczków z gazem. Z kolei gwoździarki akumulatorowe również są bezprzewodowe, ale trzeba pamiętać o tym, aby je ładować. W ich przypadku gwoździe wbijane są za pomocą mechanizmu zamachowego.

Makita AF 505N

Philips Kinkiet Border szary

Bostitch N70CB-1-E

DEWALT DCN690M2K-QW

Bosch GCN 45-15

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jaka gwoździarka do różnych materiałów?

Zakup gwoździarki powinien być również podyktowany tym, w jaki materiał zamierzasz wbijać gwoździe. Urządzenia te dzielą się bowiem na różne typy w zależności od przeznaczenia. Najbardziej popularne i uniwersalne gwoździarki to gwoździarki ramowe. Mają stosunkowo niewielkie wymiary i wagę, przez co nadają się zarówno do prostych prac domowych, jak i eksperckich prac na budowie. Z ich pomocą łączy się zazwyczaj deski podłogowe, montuje płyty pilśniowe czy boazerię, a także… okiennice.

Innym typem gwoździarki jest urządzenie dachowe, przeznaczone do prac dekarskich. To właśnie jego magazynek może pomieścić aż do 300 gwoździ, jest też najbardziej masywne i największe. Można z jego pomocą łączyć elementy konstrukcji szkieletowej dachu i montować dachówki.

Trzecia, najmniejsza i najlżejsza opcja to gwoździarka wykończeniowa. Nadaje się do łączenia palet, montowania listw przypodłogowych czy sztukaterii, składania mebli. To gwoździarka idealna dla tych, którzy potrzebują wbijać gwoździe w trudno dostępnych miejscach. Jeśli jesteś domowym majsterkowiczem, wybierz właśnie gwoździarkę wykończeniową lub ramową. Profesjonalne formy budowlane o rozległej ofercie powinny z kolei zaopatrzyć się we wszystkie rodzaje gwoździarek, a firmy dekarskie – w gwoździarkę dachową.

Gwoździarka: jaką kupić?

Planując zakup gwoździarki musisz zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze sprawdź, czy dany producent oferuje serwis, a także łatwo dostępne części zamienne. Zdecyduj się na gwoździarkę, która ma długi okres gwarancji i jasne warunki jej realizacji – pozwoli to uniknąć kłopotów z eksploatacją urządzenia w przyszłości. Pamiętaj również, aby zawsze wybierać urządzenie zgodne z twoimi preferencjami i potrzebami – zastanów się, jaki mechanizm napędzający urządzenie i jaki jego rodzaj będą dla ciebie odpowiednie. Wybierz urządzenie renomowanego producenta – takie działanie zapewni ci sprawny serwis, gwarancję i dostępność części zamiennych.

Na polskim rynku polecani producenci gwoździarek to przede wszystkim: Makita, Bosh (ma linię dla amatorów i profesjonalistów), DeWalt, Stanley, 4PRO czy Prebena.

Zobacz gwoździarki w sklepie budujesz.pl