Grzejnik elektryczny, jak wybrać, jak ustawić, jak podłączyć?

Jeśli zastanawiałeś się, jak niewielkim nakładem wysiłku i kosztów sprawić, aby w salonie, sypialni czy innym wybranym przez ciebie pomieszczeniu było cieplej w zimowe wieczory, idealnym rozwiązaniem będzie dla ciebie… grzejnik elektryczny! Jego moc grzewczą można dostosowywać w zależności od potrzeb użytkowników, a jego wielkość nie zaburzy klimatu wnętrza. Wręcz przeciwnie, grzejnik elektryczny może stać się bowiem stylowym dodatkiem do pomieszczenia, które ma docieplić.

grzejnik elektrycznyJeśli masz już taki grzejnik, a jego barwa nie do końca odpowiada twoim preferencjom, możesz przemalować go na wybrany kolor (obecnie produkowane farby są odporne na temperaturę, nie blakną i nie żółkną pod wpływem ciepła). Jeśli jednak dopiero planujesz jego zakup, nie obawiaj się – z pewnością wybierzesz coś dla siebie spośród mnogości wzorów i kolorów dostępnych na rynku.

Jak ustawić grzejnik elektryczny?

Grzejnik elektryczny powinno się ustawić w tym pokoju, w którym ogrzewanie wydaje się nam niewystarczające – najczęściej jest to salon lub sypialnia. W którym jednak miejscu ustawienie takiego grzejnika będzie najbardziej optymalne? Trzeba ustawić go tam, gdzie straty ciepła są największe, czyli przy ścianie, która stanowi przegrodę zewnętrzną (odgradza pomieszczenie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz). Zazwyczaj na takiej ścianie usytuowane jest okno, przy którym tworzą się tzw. „mostki cieplne” – czyli po prostu szczeliny, przez które z pomieszczenia ucieka ciepło. Dlatego właśnie najlepiej jest ustawić lub zamontować grzejnik elektryczny pod oknem lub w jego okolicach. Będzie on stanowił swoiste uzupełnienie strat ciepła, które wynikają z pojawienia się wspomnianych „mostków cieplnych”.

Jak podłączyć grzejnik elektryczny?

Warto zauważyć, iż wśród grzejników elektrycznych rozróżniamy dwa ich rodzaje, odmienne pod względem mobilności i miejsca usytuowania: są to grzejniki wiszące i wolnostojące.

Oba rodzaje mają jedną podstawową zaletę: można je dowolnie ustawić w każdej części domu, w której mamy tylko dostęp do źródła prądu. Nie są one bowiem częścią podstawowej instalacji cieplnej. Jeśli zależy ci na mobilności takiego grzejnika, wybierz opcję wolnostojącą – można go dowolnie przenosić i dogrzewać pomieszczenia wedle potrzeby. Jeśli zaś wiesz, że grzejnik elektryczny potrzeby jest ci w konkretnym miejscu, wybierz opcję wiszącą.

Montaż jest bezproblemowy, bowiem taki grzejnik wiesza się na specjalnych uchwytach lub stawia na dopasowanej do wnętrza półeczce. Przy wyborze grzejnika pamiętaj również o zwróceniu uwagi na napięcie, jakiego urządzenie potrzebuje do pracy. Następnie skoreluj je z możliwościami źródeł prądu w swoim domu.

Centralne ogrzewanie czy grzejniki elektryczne?

Ogrzewanie domu wyłącznie poprzez system grzejników elektrycznych ma swoje wady i zalety. Podstawowymi plusami takiego rozwiązania jest brak konieczności przeznaczenia jednego pomieszczenia na kotłownię z piecem lub montażu pieca wolnostojącego w domu. Ponadto grzejniki elektryczne nie zajmują wiele miejsca, a ich montaż jest dużo tańszy niż montaż centralnego ogrzewania.

Minusem, który od razu rzuca się w oczy, jest oczywiście koszt takiego rozwiązania. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu rachunki za prąd nie spustoszą twojego portfela. Podczas wyboru grzejników postaw na ich ekologiczną wersję – zużywają o wiele mniej prądu i potrafią same regulować temperaturę.

Zobacz grzejniki elektryczne w sklepie budujesz.pl!