Generator prądu, czym jest, jak działa, na jakie parametry zwracać uwagę?

Generator prądu, czym jest, jak działa, na jakie parametry zwracać uwagę?generator prądu

Czym jest generator prądu?

Generator prądu, agregat, prądotwórczy lub generator prądotwórczy lub prądowy to zamienne nazwy urządzeń stacjonarnych lub przenośnych, których głównym zadaniem jest dostarczenie prądu w miejscu gdzie go fizycznie nie ma w postaci linii elektrycznej i odbiorników, lub w miejscu gdzie prąd jest, ale może go chwilowo nie być w przypadku awarii linii energetycznej.
W skład takiego urządzenia zamkniętego we wspólnej konstrukcji, przeważnie metalowej wchodzą:

  • Silnik spalinowy zasilany olejem napędowym lub etyliną
  • Synchroniczna prądnica
  • Urządzenia kontrolno-pomiarowe i pomocnicze np. rozrusznik i/lub akumulator
  • Rozdzielnica elektryczna

W zależności od dziedziny zastosowania może on przyjmować dość spore gabaryty i być urządzeniem stacjonarnym, nieprzenośnym w przypadku zstępczego dostarczania energii elektrycznej w miejscach gdzie chwilowy brak prądu może doprowadzić do szkód materialnych, zdrowotnych czy finansowych, np.: szpitalach, lub być urządzeniem mniejszym gabarytowo i jedynym przenośnym, które dostarcza energię elektryczną w miejscu, gdzie nie ma żadnych innych możliwości jej dostarczenia: zasilanie budowy domu lub domku letniskowego stojącego na odludziu, przyczepy kempingowej itp.

Jak działa generator prądu?

Urządzenie wykorzystuje zjawisko tzw. indukcji elektromagnetycznej czyli mówiąc prościej jeżeli w polu magnetycznym obracamy uzwojeniem cewki i przecina ono linie sił pola magnetycznego, wówczas wytwarza się w nim zmienna siła elektromotoryczna zwana pospolicie prądem stałym lub zmiennym w zależności od rodzaju wytwarzanego prądu elektrycznego. W obecnie używanych generatorach prądu zmiennego zwoje drutu (przewodnika), przeważnie miedzianego, są nawinięte na wewnętrznej powierzchni pustego walca wykonanego z miękkiej stali. W środku tego walca z dużą prędkością wirują elektromagnesy wzbudzając w uzwojeniu prąd zmienny o częstotliwości 60Hz.

Parametry generatora prądu?

W przypadku generatorów prądu szczególną uwagę należy zwrócić na następujące parametry:

Moc nominalna urządzenia

Jest to jeden z najbardziej istotnych parametrów informujący nas o mocy urządzenia przy jego zmiennym obciążeniu i nieograniczonym czasie pracy.

Moc maksymalna

Określa najwyższą moc jaką można uzyskać z danego agregatu przy zmiennym obciążeniu, ale w określonym, przeważnie krótkim czasie pracy. Po przekroczeniu zarówno czasu pracy jak i dopuszczalnej mocy maksymalnej następuje przeważnie automatyczne wyłączenie urządzenia w celu ochrony go przed uszkodzeniem.
AVR czyli automatyczna stabilizacja napięcia. Jest to bardzo ważny  parametr w przypadku zasilania urządzeń elektronicznych, które są bardzo czułe na skoki napięcia. Zastosowanie generatora prądu bez tego elementu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia tych urządzeń
AZR czyli układ automatycznego załączenia agregatu w przypadku zaniku zasilania w sieci i wyłączenia go jeżeli napięcie pojawi się ponownie. Jest stosowany przeważnie w zaawansowanych stacjonarnych agregatach prądotwórczych mających zastosowanie w firmach i instytucjach „strategicznych” dla zdrowia, życia czy obronności.

Jaki generator wybrać?

Niezależnie czy wybieramy generator prądu do domu, na działkę czy na budowę musimy sobie odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jaka jest całkowita moc wszystkich odbiorników, które chcemy jednocześnie zasilić z danego agregatu?
  • Czy nasze urządzenia wymagają zasilania prądem zmiennym jednofazowym, trójfazowym czy i tym i tym, czy prądem stałym i o jakim napięciu?
  • Czy urządzenia wymagają napięcia stabilizowanego?
  • Czy ma to być urządzenie stacjonarne czy takie, które sami możemy przenieść lub przewieźć w inne miejsce?

Zaopatrzeni w odpowiedzi na powyższe pytania po udaniu się do odpowiedniego sklepu z agregatami prądotwórczymi, na pewno przy pomocy pracownika tego sklepu dokonamy właściwego wyboru. Jeżeli będziemy mieli kłopoty w uzyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania, zawsze możemy zwrócić się do niego o pomoc w ich uzyskaniu.

Generator prądu – ranking najpopularniejszych modelów!

Stanley Generator SG 7500

BEST-Tools Generator prądu 5,5kW

FOGO Agregat prądotwórczy FH 5000

YATO Agregat prądotwórczy 5,0kW

Einhell Generator prądu BT-PG

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, odwiedź sklep budujesz.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór generatorów prądu. 

Zobacz generatory prądowe w sklepie budujesz.pl!