Jak dobrać oświetlenie do salonu? Jakie lampy do nowoczesnego salonu?

Zaplanowanie odpowiedniego oświetlenia w salonie jest bardzo istotne. Jest to pomieszczenie wielofunkcyjne, w którym odpoczywa się po pracy, spotyka z gośćmi czy spędza czas z rodziną. Nie przy każdej z tych okazji sprawdzi się dobrze ten sam rodzaj światła. Przedstawiamy kompleksowy poradnik, dzięki któremu dowiesz się jakie oświetlenie do salonu wybrać, na co zwracać uwagę oraz jak zaplanować oświetlenie.

oświetlenie do salonu

Dlaczego dobór światła jest taki ważny?

Barwa czy moc oświetlenia ma duży wpływ na samopoczucie użytkowników. Jeśli światło jest zbyt ciemne lub zbyt jasne, może działać drażniąco. Może nie tylko powodować pewien dyskomfort, ale nawet doprowadzać do bólu głowy.

Światło w pokoju dziennym może spełniać wiele funkcji:

– przede wszystkim użytkową. Tu najlepiej sprawdza się oświetlenie główne, czyli najczęściej zawieszony na samym środku sufitu żyrandol;

– ułatwia zrelaksowanie się;

– tworzy przytulną atmosferę;

– oświetla jeden konkretny punkt, np. fotel, na którym zwykle czyta się książkę, gazetę;

– może optycznie zmieniać kształt i wielkość pomieszczenia;

– jest elementem dekoracyjnym.

Za pomocą dobrze dobranego oświetlenia można w powiększyć optycznie mały salon, wydłużyć go lub sprawić, że będzie się wydawał wyższy.

1. Aby salon wydawał się wyższy, warto na suficie zamontować lampy posiadające strumień światła skierowany do góry. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli sufit będzie pomalowany na śnieżnobiały kolor.

2. Jeśli salon jest długi i wąski, można go za pomocą oświetlenia optycznie poszerzyć. Na jednej z dłuższych ścian warto zamontować kinkiety, które oświetlą ją mocniej od pozostałych.

3. Aby pomieszczenie wydawało się większe, warto użyć lamp z transparentnymi, lekkimi kloszami. W małym pokoju sprawdzi się także wiele różnych punktów świetlnych. Kilka z nich warto zamontować przy dużym, wiszącym lustrze, co dodatkowo optycznie pokój powiększy.

4. Czasem pokój dzienny wydaje się za duży i za chłodny. Trudno jest w nim wypocząć. Łatwo dzięki dobranemu odpowiednio oświetleniu sprawić, żeby stał się optycznie mniejszy i na pewno bardziej przytulny. Lampy ze snopem światła skierowanym w dół pomniejszą nieco pokój. Aby pomieszczenie stało się z kolei przytulniejsze, warto użyć kilku lamp z kloszami grubymi, wykonanymi z mięsistych tkanin, które będą tłumić światło. Atmosferę taką budują także małe punkty światła, które można zapalić oddzielnie, np. kinkiety.

Jak dobrać odpowiednio oświetlenie?

W salonie niezbędne będzie kilka punktów świetlnych. Ich rodzaj oraz sposób rozmieszczenia, należy przede wszystkim dopasować do swoich potrzeb oraz trybu życia domowników.

1. Bardzo przydatne będzie na pewno głównie oświetlenie obejmujące jasnym światłym cały pokój. Przyda się w trakcie sprzątania czy spotkań ze znajomymi.

2. W czasie zwykłego wieczoru przy filmie ogólne światło może być niepotrzebnie męczące. Lepszym rozwiązaniem są kinkiety lub lampa stołowa umieszczona nie tylko na stole, ale np. na komodzie.

3. Bardzo delikatnie rozświetli, zbuduje atmosferę sprzyjającą relaksowi, a ponadto nieco powiększy pomieszczenie lampa stołowa na parapecie.

4. Do czytania książki przyda się natomiast lampa podłogowa, która rozświetli tylko konkretne miejsce np. fotel.

W trakcie zakupu należy pamiętać także o wielu aspektach technicznych, takich jak wygląd, rozmiar i moc oświetlenia.

Na co zwracać uwagę wybierając oświetlenie do salonu?

1. Wymiar lamp i kloszy oraz materiał, z jakiego zostały wykonane abażury. W małych pomieszczeniach sprawdzają się klosze papierowe, transparentne, sprawiające wrażenie lekkich, niewielkich rozmiarów. Duże, wysokie lampy, abażury w rozmiarze XXL wykonane z grubych tkanin, również te bardzo wzorzyste, wyraziste, lepiej zostawić dla salonu przestronnego, który przez tak efektowne dodatki nie zostanie przytłoczony.

2. Kolor ścian. Do jasnych ścian można dobierać oświetlenie o mniejszej mocy. Do ciemnych z kolei konieczne będzie mocniejsze. Kolor ścian przekłada się na efektywność oświetlenie oraz pośrednio na ilość zużytej energii.

3. Kolor światła. Powszechnie mówi się, że światło może być ciepłe lub zimne. Na opakowaniu nigdy nie jest napisane, z jakim mamy do czynienia. Należy bowiem zwrócić uwagę na temperaturę barwową żarówki, która jest wyrażona w kelwinach. Światło zimne to 4000K. Światło ciepłe to 2700K.

Zobacz oświetlenie salonowe w sklepie budujesz.pl