Jak dobrać oświetlenie do kuchni? Na co zwracać uwagę?

Dobrze dopasowane oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne. Nie tylko wpłynie na nastrój domowników, ale także ułatwi pracę. Wygodna kuchnia musi być funkcjonalna, praktyczna, dobrze rozplanowana i ergonomiczna. Przedstawiamy kompleksowy poradnik, dzięki któremu dowiesz się jakie oświetlenie do kuchni wybrać, na co zwracać uwagę oraz jak zaplanować oświetlenie.

oświetlenie do kuchni

Dlaczego dobór światła jest taki ważny?

Oświetlenie w takim miejscu jak kuchnia jest niezwykle ważne. Kuchnie mogą być różne. Niektóre są małe, typowe dla bloków z wielkiej płyty, gdzie jest miejsce tylko na niezbędne szafki. Czasem można spotkać kuchnie otwarte na salon, których częścią, a jednocześnie elementem rozdzielającym te dwa pomieszczenia jest wyspa. W domach częściej natomiast spotyka się kuchnie duże, w których czasem mieści się również jadalnia. W każdej takiej kuchni oświetlenie ma ogromny wpływ zarówno na wygląd, jak i funkcjonalność wnętrza.

Aby codzienna praca w kuchni była wygodna i przyjemna, dobrze jest, aby dokładnie oświetlone były wszystkie potrzebne miejsca.

Jednocześnie światło nie może być zbyt jasne, mocne, ponieważ na dłuższą metę będzie powodowało zmęczenie.

Dobre światło w kuchni gwarantuje także bezpieczeństwo. W trakcie posługiwania się ostrymi narzędziami oraz pracy przy gorących naczyniach i urządzeniach lepiej widzieć jest dokładnie każdy element.

Jak dobrać odpowiednio oświetlenie do kuchni?

Rozmieszczenie oświetlenia w kuchni zależy głównie od jej zastosowania; od tego, czy służy ona tylko do przygotowywania jedzenia, czy także jest miejscem wspólnych posiłków.

Rozplanowując oświetlenie, należy zatem wziąć pod uwagę kilka ważnych i przydatnych zasad:

1. Niezbędne jest oświetlenie główne w kuchni, które rozświetli równomiernie całe pomieszczenie. Nie może być zbyt jasne, ponieważ będzie męczące. Tu warto wybrać oprawy, które będą delikatnie tłumiły światło tak, aby nie padało ono bezpośrednio na sprzęty czy blat.

2. Bardzo przydatne w kuchni jest oświetlenie blatu roboczego. Znacznie ułatwi to pracę, przygotowywanie posiłków, zmywanie i sprzątanie. Najlepiej sprawdzają się żarówki halogenowe czy świetlówki rozmieszczone regularnie, np. co 40 cm.

3. Aby dodać kuchni ciekawego klimatu i zbudować nowoczesnę atmosferę, można wykorzystać np. taśmy ledowe i podświetlić półki. Będzie to wyglądało bardzo efektownie i ciekawie.

4. Oświetlenie miejscowe powinno być włączane oddzielnie od głównego.

5. Jeśli w kuchni jest stół, warto zamontować nad nim również lampy. Rozproszone światło padające na blat stołu sprawi, że posiłki będą bardziej komfortowe. Ponadto jest bardzo nowoczesne i efektowne rozwiązanie.

6. Osobne oświetlenie podobne do tego nad stołem powinno się znaleźć również nad wyspą, o ile nad nią nie znajduje się okap.

7. W kuchniach bardzo dobrze sprawdzają się plafony z mlecznego szkła, które dają lekko przytłumione i niemęczące, bardzo odpowiednie do tego pomieszczenia światło.

Oświetlenie do kuchni – Na co zwracać uwagę wybierając oświetlenie do kuchni?

1. W żadnej małej kuchni nie sprawdzi się dobrze wisząca lampa na długim kablu i z dużym kloszem. W małych pomieszczeniach o wiele lepszym rozwiązaniem będą plafony lub kilka rozmieszczonych na suficie spotów.

2. Do oświetlenia blatu czy półek warto wybierać taśmy ledowe, które zużywają bardzo mało energii.

3. Wybierając oświetlenie nad blat, należy zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw. Im wyższy, tym kolory są bliższe rzeczywistości. W trakcie przyrządzania posiłków jest to bardzo istotne. Współczynnik ten podawany jest w jednostce Ra. Do kuchni warto wybierać żarówki posiadające od 80 do 85 Ra.

4. Równie ważna jak współczynnik oddawania barw jest temperatura barwowa. Wyrażona jest ona w Kelwinach. Ciepłe światło będzie miało nie więcej niż 3300K. Powyżej 5000K jest już światło zimne. W różnych pomieszczeniach pasuje inna temperatura. Nad blatem nie może być ona za ciepła, ale też nie za zimna, ponieważ zmieni faktyczny kolor potraw. Odpowiednia temperatura nad blat to ok. 4000K.

5. Zamontowanie oświetlenia miejscowego nad wyspą lub stołem należy zaplanować już na etapie budowy czy remontu. Niezbędne może być bowiem poprowadzenie kabli.

6. Minimalna wysokość lampy nad stołem to 50 cm. Jeśli stół jest kwadratowy czy owalny, może być jedna lampa zawieszona w samym centrum blatu. Jeśli stół jest natomiast prostokątny, lepsze mogą być dwie lampy.

7. W przypadku białych, lakierowanych, czyli mocno lśniących blatów w kuchni, nie powinno się stosować mocnych świateł. Takie sprawdzą się wtedy, gdy blaty są ciemne i matowe.

Zobacz oświetlenie kuchenne w sklepie budujesz.pl