Deskowanie schodów, czym jest, jak wykonać, na co uważać?

Deskowanie schodów to inaczej szalowanie schodów. Może być ono dość skomplikowane dla laików w zależności od tego, jakie schody będziemy deskować. Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat zabiegu, jakim jest deskowanie schodów.

deskowanie schodów

Każde schody, które wykonane zostały w technologii monolitycznej powinny być deskowane. Deskowanie schodów jest konieczne, aby nadać kształt schodom z betonu, ale także odpowiedni wymiar. Deskowanie najczęściej wykonuje się z drewna. Może to być drewno sosnowe, świerkowe, albo jodłowe. Do schodów zabiegowych można do deskowania używać sklejki wodoodpornej.

Jak wykonać deskowanie:
– schodów zabiegowych
Deskowanie schodów zabiegowych jest dość skomplikowane, ze względu na nietypowy kształt schodów. Do deskowania potrzebne są sklejki, albo bardzo wąskie listwy, ponieważ powierzchnia schodów jest zakrzywiona.
Aby schody wyglądały estetycznie i były równe – deskowanie powinno odbyć się równolegle do biegu schodów.
– schodów żelbetowych
Deskowanie schodów żelbetowych jest dość proste w wykonaniu. Potrzebne są do tego deski podparte stojakami. Należy ułożyć je równolegle do schodów żelbetowych.
– schodów zewnętrznych
Przy deskowaniu schodów zewnętrznych należy bardzo dobrze sprawdzić stabilność gruntu. Bez odpowiedniego fundamentu schody mogą z czasem przechylać się. Deskowanie powinno idealnie odwzorowywać obrys każdego ze stopni. Schody powinny być także usztywnione zastawkami.
-s chodów betonowych

Przy deskowaniu schodów betonowych, trzeba być bardzo uważnym, ponieważ mały błąd i schody mogą wyjść krzywo. Do deskowania schodów betonowych warto użyć płyty ze sklejki, ponieważ łatwiej jest ją ukształtować. Zbrojenie nakłada się według projektu, a gotową formę należy wypełnić mieszanką betonową.

Na co uważać podczas deskowania schodów

1. Czy materiał, którego używamy, na pewno jest odpowiedni do rodzaju schodów, które zamierzamy deskować.
2. Należy dokładnie sprawdzić dokumentację techniczną schodów.
3. Czy fundamenty są stabilne i równo wylane.
4. Jeżeli korzystamy z płyt i sklejek – muszą być one wodoodporne.

Niezbędne rzeczy do deskowania schodów znajdziesz w sklepie budujesz.pl