Budowa zimą. Jakie prace budowlane wykonasz w okresie zimowym?

Zima jest powszechnie uważana jako czas, w którym nie wykonuje się prac budowlanych, co przekłada się na większą dostępność ekip budowlanych. Ostatnie lata pokazują jednak, że zimy są coraz lżejsze, dzięki czemu, sezon budowlany jest coraz dłuższy. W Polsce budowa budynku, zwykle odbywa się z zimową przerwą. Budowa zimą – doradzamy, jakie pracy budowlane wykonywać w okresie zimowym.

budowa zimą

Budowa zimą – Prace ziemne

Prace zimne z reguły zaczyna się wiosną, by skończyć je przed nadejściem przymrozków. Wykopy zabezpiecza się przed zimą, przykrywając je styropianem, słomą lub innymi materiałami chroniącymi przed mrozem. Wykopy zimą przeprowadza się w przypadku budowania w okolicy skarp – ujemna temperatura, zmniejsza ryzyko osunięcia się gruntu. Zimą można przeprowadzić także prace geotermiczne.

Budowa zimą – Ocieplanie budynku

Jeśli zimą temperatura jest powyżej 5 stopni Celsjusza, można zaryzykować ocieplanie metodą mokrą. W przypadku przymrozków, może dojść do problemów z wiązaniem tynku, przez co konieczne okaże się wprowadzenie wiosennych poprawek.

Zimą można natomiast bez problemów ocieplić budynek za pomocą styropianu, wełny mineralnej lub innych materiałów. Ocieplanie można wykonać zarówno na zewnątrz (o ile temperatura jest akceptowalna przez ekipę) jak i wewnątrz domu.

Budowa zimą – Prace wykończeniowe wewnątrz

Jeśli budynek jest już w stanie zamkniętym, można w nim wykonać większość prac, przebiegających bez etapu wysychania (to tak zwane prace suche). Nagły przymrozek może wpłynąć niekorzystnie na przykład na wiązanie zaprawy, dlatego jeśli zależy nam na szybkim dokończeniu budowy domu, konieczne będzie wykorzystanie nagrzewnic. Wiąże się to z bardzo wysokim kosztem. Kontrowersyjną kwestią jest wstawianie nowych okien przed zimą, do budynku w stanie surowym. Z jednej strony, zapewniają one nieco wyższą temperaturę we wnętrzu domu zimą i ułatwiają prowadzenie prac wykończeniowych, ale z drugiej, mogą one ulec zabrudzeniu i zniszczeniu. Prace przebiegające zimą, takie, jak kładzenie rur czy instalowanie parapetów, generują mnóstwo kurzu.

Budowa zimą – Materiały budowlane dozwolone do użytku zimą

Materiały budowlane, przeznaczone do stosowania w niskich temperaturach, powinny być wyraźnie oznakowane przez producenta. Zwróćmy uwagę na to, przy jakiej temperaturze nie będą zachodziły problemy z wiązaniem, oraz jaka powinna być wilgotność pomieszczenia.

Nie zapominajmy o tym, że materiały budowlane kupowane zimą, będą nieco tańsze niż w sezonie. Jeśli zdecydujemy się na taki wariant, sprawdźmy temperaturę ich przechowywania.

Odwiedź sklep budujesz.pl, w którym, znajdziesz szeroki wybór materiałów budowlanych!

Zobacz szeroki wybór materiałów budowlanych w sklepie budujesz.pl!