Bidet – co to jest, jak dobrać odpowiedni, jak zamontować?

Bidet to jedno z bardzo praktycznych urządzeń sanitarnych, które może się przydać w każdej łazience. Pozwala na zachowanie prawidłowej higieny intymnej. Bidet nie jest zbyt często spotykany w polskich łazienkach, ale zwykle nie z powodu samej niewiedzy, niechęci, ale raczej ograniczonych możliwości technicznych zwłaszcza w raczej niewielkich łazienkach w blokach.

Co to jest bidet?

Bidet zwykle wykonany jest z ceramiki sanitarnej, takiej jak miski sedesowe czy umywalki. Jest ona powszechnie spotykana, łatwa do utrzymania w czystości, także bardzo trwała i higieniczna. Bidet z wyglądu przypomina sedes. Nie posiada jednak spłuczki a baterię bardzo podobną do tej stosowanej pod prysznicem.

Bidet- dlaczego warto go zamontować w łazience?

Bidet jest urządzeniem bardzo przydatnym. Jest stosowany nie tylko przez osoby, którym po prostu zależy na higienie osobistej. Bidet sprawdza się również w przypadku:

– małych dzieci,

– osób starszych i niepełnosprawnych, dla których zresztą pierwotnie bidet został zaprojektowany.

Rodzaje

Ze względu na sposób montażu bidety można podzielić na:

– stojące, montowane dokładnie tak jak zwykłe sedesy i bardzo do nich podobne,

– wiszące, których pewną zaletą jest możliwość regulacji wysokości zamontowania o kilka centymetrów.

Ze względu na funkcje z kolei bidety można podzielić na:

– klasyczne, czyli podstawowe miski z bateriami,

– ze słuchawką prysznicową, które mogą służyć również do mycia nóg,

– 2w1, czyli muszla klozetowa z bidetem w jednym. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w małych łazienkach, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca na osobny bidet.

KOŁO M35100000
Cersanit K10-009
KOŁO M35103
KOŁO L25100000
KOŁO M35104

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Sprawdź!

Jak dobrać odpowiedni?

Aby bidet był jak najwygodniejszy, powinien być dopasowany zarówno do możliwości technicznych, wielkości łazienki, jak i jej wystroju. Jeszcze przed zakupem, a także w trakcie montażu należy mieć na uwadze następujące kwestie:

1. Najłatwiejszym i zawsze najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybranie bidetu z dokładnie tej samej kolekcji, od tego samego producenta co sedes. Dzięki temu całość będzie wyglądała bardzo spójnie i estetycznie.

2. Często bidet montuje się tuż obok sedesu, ponieważ jest to bardzo wygodne. Należy jednak pamiętać o zachowaniu co najmniej 20 cm odstępu między tymi dwoma urządzeniami. Ta sama zresztą odległość dotyczy odstępu między bidetem a ścianą czy meblami.

3. Bidety dostępne są nie tylko w klasycznym, białym kolorze. Można znaleźć również inne rozwiązania, kolory, kształty i wzory. Każdy zatem z łatwością dopasuje zarówno do łazienki nowoczesnej, jak i tej klasycznej optymalny model.

4. Jeśli tak sedes, jak i bidet są w wersji podwieszanej, to należy pamiętać o tym, aby ich górna krawędź znajdowała się na tym samym poziomie.

5. Jeśli z łazienki będą korzystały osoby starsze lub niepełnosprawne, dobrym rozwiązaniem będzie bidet ze słuchawką prysznicową.

6. Jeśli natomiast łazienka jest mała i brakuje w niej miejsca na dodatkowe urządzenie, to warto zamiast zwykłej muszli klozetowej zdecydować się na muszlę 2w1, czyli bidet i sedes w jednym.

Bidet- jak zamontować?

Przed samym montażem należy pamiętać o tym, że bidet wymaga podłączenia ciepłej i zimnej wody. Tego wymaga każdy rodzaj bidetów. Późniejsze etapy różnią się zależnie od tego, czy mamy do czynienia z bidetem stojącym czy podwieszanym.

Bidety stojące:

1. W bidecie należy zamontować baterię oraz syfon.

2. Za pomocą śrub należy bidet przykręcić do podłogi. Można go dosunąć do samej ściany.

3. Kolejny krok to podłączenie ciepłej i zimnej wody za pomocą wężyków przyłączeniowych.

Bidety podwieszane dostępne w zestawach ze stelażami podtynkowymi, które znacznie ułatwiają montaż urządzenia. Jeśli natomiast takiego stelaża nie ma, to bidet można przykręcić bezpośrednio do ściany, o ile jest ona solidna. Kolejne etapy są bardzo podobne do montażu bidetu stojącego.

Zobacz bidety w sklepie budujesz.pl